Drugie życie kopalni w powiecie kłodzkim?
Katowicka spółka Coal Holding 18 lipca br. otrzymała od Ministra Środowiska koncesję na rozpoznawanie złóż węgla kamiennego na terenie powiatu kłodzkiego w obszarze Pola Piast Rejon „Wacław-Lech”. Oznacza to, że złoża węgla kamiennego w okolicach Nowej Rudy zostaną ponownie zbadane pod kątem możliwości ich wydobycia. I jeśli okaże się, że wciąż są bogate w ten surowiec, a dostępna nowoczesna technologia pozwoli na ich bezpieczne wydobycie – do powiatu kłodzkiego powróci przemysł górniczy i zostaną otwarte kopalnie.
Starosta Maciej Awiżeń i cały Zarząd Powiatu Kłodzkiego od początku wspierali inicjatywę wicestarosty Adam Łąckiego, aby zainteresować inwestorów naszymi bogactwami naturalnymi: węglem kamiennym koksującym czy wodami termalnymi. I to nie tylko ze względu na poprawę sytuacji ekonomicznej całego regionu, ale przede wszystkim ze względu na zmniejszenie bezrobocia w powiecie. Ewentualne uruchomienie kopalni pozwoli bowiem znaleźć zatrudnienie dla kilku tysięcy osób, nie tylko bezpośrednio w branży górniczej.
Zanim jednak firma zainteresowana wydobyciem u nas węgla otrzymała ministerialną zgodę na badania złóż w Jugowie i Ludwikowicach, trzeba było rozreklamować temat tych powiatowych naturalnych „skarbów”. W Starostwie Powiatowym w Kłodzku przy wsparciu KGHM Polska Miedź zorganizowana została najpierw konferencja (17 sierpnia 2012) – „Niezagospodarowane surowce naturalne powiatu kłodzkiego”, a później forum inwestycyjne (29 listopada 2012) – „Szanse inwestycyjne eksploatacji zasobów naturalnych ziemi kłodzkiej”, podczas których wybitni specjaliści w dziedzinie geologii i ekonomii oceniali i prezentowali wszystkie aspekty wznowienia u nas wydobycia węgla. W międzyczasie odbywały się też spotkania z mieszkańcami, byłymi górnikami, związkami zawodowymi i samorządowcami, bez których pozytywnego nastawienia trudno byłoby przekonywać kogokolwiek do podjęcia tego inwestycyjnego wyzwania. Kolejnym etapem była wizyta inwestora, doświadczonego w zakresie górnictwa, któremu na tyle spodobało się w powiecie kłodzkim, a i zaprezentowana oferta inwestycyjna była tak intersująca, że zdecydował się złożyć wniosek do Ministra Środowiska o koncesję na badanie lokalnych złóż. W szybkim uzyskaniu dokumentu pomogły z pewnością zabiegi wspierających pomysł wskrzeszenia górnictwa w powiecie posłów: Jakuba Szulca (PO), Moniki Wielichowskiej (PO) i Ryszarda Zbrzyznego (SLD).
W ramach otrzymanej koncesji przeprowadzone mają zostać prace geologiczne (roboty wiertnicze, prace geofizyczne w otworach wiertniczych, pobieranie próbek, badania laboratoryjne), a także prace dokumentacyjne. Koncesja została udzielona na okres 30 miesięcy, a odwierty i prace geologiczne mogą być realizowane w przeciągu 24 miesięcy. Przystąpienie do pozyskiwania próbek musi rozpocząć się praktycznie jeszcze w tym roku. Jeśli chodzi o środowisko naturalne, to wykonywane prace geologiczne będą zlokalizowane poza obszarem Natura 2000 i Parkiem Krajobrazowym Gór Sowich, a krótkookresowy i nieinwazyjny charakter prac terenowych nie będzie oddziaływać negatywnie ani na ten obszar, ani na środowisko. Teraz trzeba już tylko czekać na wyniki badań. Bo na tym etapie to od nich zależy, jak dalej potoczą się losy górnictwa w powiecie kłodzkim.