Dlaczego Jareńsk?
W roku 2013 Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kł. organizuje polsko–rosyjską wymianę młodzieży między ZSO i Liceum w Jareńsku (rejon lenski, obwód archangielski Federacji Rosyjskiej). Projekt naukowo-badawczy na temat: „Małe ojczyzny - z kogo jesteśmy dumni? Śladami lokalnych bohaterów.” został dofinansowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie. Polega on na poszukiwaniu śladów lokalnych bohaterów wokół nas: na terenie Dolnego Śląska i w rejonie lenskim, którego centrum jest Jareńsk. We wrześniu młodzież
z ZSO w Bystrzycy Kł. pojedzie do Rosji i wraz z grupą rosyjskich uczniów zajmie się badaniem losów osób represjonowanych w osiedlach specjalnych, uczestników II wojny światowej, spotka się z mieszkańcami Jareńska. W październiku będziemy wspólnie pracować w naszym regionie. Skupimy się na badaniu losów sybiraków, więźniów hitlerowskich obozów pracy, żołnierzy Armii Radzieckiej. Ponadto uczestnicy projektu będą mieć niepowtarzalną okazję udziału w szkoleniu „Działalność i metodyka pracy Centrum” prowadzonym przez pracowników Centrum Naukowo-Informacyjnego „Memoriał” w Sankt Petersburgu. Gość specjalny tego spotkania to Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Sankt Petersburgu Piotr Marciniak, który objął opieką merytoryczną i finansową nasz projekt.
Dlaczego Jareńsk? Gimnazjum nr 1 w Bystrzycy od początku istnienia współpracuje z miejscowym Kołem Związku Sybiraków. Młodzież sprząta Pomnik Sybiraka na cmentarzu komunalnym, zrealizowała dwa projekty zbierania wspomnień sybiraków i przy wsparciu Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika wydała dwie publikacje „Daleka droga” i „Dzieci”. Gdy Koło ZS nawiązało kontakt z pracownikami „Memoriału” w Sankt Petersburgu, uczniowie zyskali możliwość spotkań z naukowcami Centrum Naukowo-Informacyjnego „Memoriał” W drugim tomie „Wspomnień sybiraków”, wydanym przez bystrzyckie Koło, zamieszczone było opracowanie autorów rosyjskich dotyczące historii zesłań ludzi różnych narodowości w rejonie lenskim. Współpraca ta trwa nadal: Gimnazjaliści i licealiści brali udział w otwarciach wystawy „Zima. Nadmiar bieli” o Jareńsku organizowanej przez Koło i Bibliotekę Publiczną. Następnie w Jareńsku otwarto wystawę „Bystrzyca Kłodzka. Miasto średniowiecza”. Jako naturalna konsekwencja naszych działań pojawiła się idea wymiany polsko-rosyjskiej, postanowiliśmy się poznać bliżej. Dlatego właśnie Jareńsk w Rosji…