Kondycja - zdrowie: tym razem - ciekawostki
Czy wiesz, że...
...komórki tłuszczowe w czasie odpoczynku prawie nie zużywają energii, natomiast komórki mięśniowe – tak! Znaczy to, że im większa jest masa mięśniowa - tym więcej kalorii spala organizm także podczas leniuchowania!
Czy wiesz, że...
...ilość energii potrzebnej do utrzymania przy życiu organizmu w stanie spoczynku w warunkach temperatury pokojowej wynosi 1 kcal na 1 kg wagi ciała na godzinę. Ponadto organizm człowieka musi otrzymać pewną ilość energii potrzebnej do wykonywania pracy oraz do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Zapotrzebowanie energetyczne (kaloryczne) osób aktywnych fizycznie jest znacznie wyższe niż tych, które prowadzą mniej aktywny tryb życia.
Czy wiesz, że...
...tkanka mięśniowa pełni rolę silników zamieniających energię chemiczną na energię mechaniczną i ciepło. Tkanka tłuszczowa natomiast, poza funkcją metaboliczną pełni rolę izolacyjną i osłaniającą narządy wewnętrzne.
Czy wiesz, że...
...tkanka tłuszczowa jest lżejsza niż tkanka mięśniowa. Może się zatem zdarzyć, że osoba regularnie ćwicząca zmieni odzież na mniejszy rozmiar, a jednocześnie stwierdzi, że waga ciała nie uległa zmniejszeniu. Jest to naturalne zjawisko w sytuacji, gdy miejsce tkanki tłuszczowej zajmą wzmocnione mięśnie
Czy wiesz, że...
...przyspieszone tempo metabolizmu (a zatem i tempo spalania kalorii) wraca do normy dopiero po kilku godzinach od zakończenia ćwiczeń! Poziom metabolizmu w fazie spoczynku jest minimalny w stosunku do zachowania funkcji życiowych. Wraz z rozpoczęciem aktywności fizycznej metabolizm zaczyna przyspieszać swoją pracę. Zwiększony metabolizm sprzyja spalaniu kalorii i jeżeli organizm będzie ich spalał więcej niż otrzymywał, wówczas nastąpi efekt obniżania ciężaru ciała. Podczas pracy w warunkach tlenowych i przy prawidłowym odżywieniu efekt ten jest najkorzystniejszy, ponieważ spalana zostaje tkanka tłuszczowa zachowując równowagę pozostałych składników.
Czy wiesz, że...
...mniejsza liczba uderzeń serca na minutę w czasie spoczynku świadczy
o bardziej efektywnej pracy serca. W czasie wysiłku fizycznego następuje przyspieszenie uderzeń serca, a następnie szybsze pompowanie krwi i jego wzmocnienie. Zmuszając serce do wytężonej pracy spalamy równocześnie większą liczbę kalorii. Systematyczne uprawianie ćwiczeń wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Większość regularnie ćwiczących osób odnotowuje około 70 uderzeń na minutę w czasie spoczynku.
Czy wiesz, że...
...wysiłek fizyczny wpływa pobudzająco na proces stymulacyjny hormonów. Epinephrina, norepinephina wpływają na zwiększenie przepływu krwi do pracujących mięśni. Hormony pozwalają także na uzyskanie większego zapasu energii w trakcie ćwiczeń. Podczas wykonywania wysiłku fizycznego organizm produkuje i rozprowadza endomorfinę, pomagającą łatwiej znieść stres czy ból. Endomorfina wpływa również na powstawanie uczucia odprężenia. Amerykańska Rada Ruchu (ACA) na podstawie badań prowadzonych w latach osiemdziesiątych w klubach fitness wyróżniła wśród hormonów również endotrofiny zwane “hormonami szczęścia”, które wpływają na poziom zadowolenia z wykonywanych czynności, czym między innymi tłumaczono popularność, jaką w krótkim czasie zdobyły zajęcia aerobiku.
Więcej na www.fitness-dance.pl
(przypominamy, że od marca zajęcia fitness dance odbywają się również
w Kłodzku)