Bystrzyca Kłodzka nie boi się najeźdźców

Autor: 
e.w.
Foto - Baszta Rycerska w remoncie (4).jpg
Prace na murach obronych - foto 2.jpg

Już wkrótce miłośnicy średniowiecznych fortyfikacji będą mogli nacieszyć się pięknym widokiem murów obronnych w Bystrzycy Kłodzkiej.

- W swojej prawie siedemsetletniej historii miasto bywało zdobywane przez husytów, wojska czeskie, austriackie i Szwedów... Nic więc dziwnego, że zgodnie z tradycją dbamy o fortyfikacje. Ale przed najazdem turystów na pewno nie będziemy się bronić – żartuje burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma.
Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym zakończony zostanie niedługo kolejny – drugi etap prac remontowo-konserwatorskich wzdłuż schodów z ulicy Kupieckiej oraz odcinek tarasu górnego i dolnego wzdłuż budynku dawnego więzienia. Wprawdzie roboty trwają od grudnia ubiegłego roku, to efekty zaczynają być widoczne dopiero teraz. Po usunięciu dziko porastającej zieleni, oczyszczeniu i odsoleniu kamiennego lica murów, a także naprawie rozluźnionych fragmentów muru, fortyfikacje nabierają dawnej świetności.
Obecny etap prac jest finansowany z budżetu Gminy Bystrzyca Kłodzka, a ich zakończenie przewidziano na koniec maja br. Kolejny – trzeci etap robót budowlanych i konserwatorskich na murach obronnych rozpocznie się w maju lub na początku czerwca i będzie współfinansowany półmilionową dotacją z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Atrakcją architektury obronnej będą także już wkrótce wyremontowane Baszta Rycerska i Brama Wodna, w których planowane jest utworzenie punktów widokowych oraz miejsc prezentacji dziedzictwa historycznego miasta. Zakończenie pieczołowicie prowadzonego remontu w tych zabytkach przewidziane jest jesienią br., a ich finansowanie odbywa się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 oraz budżetu Gminy Bystrzyca Kłodzka.

Wydania: