Konstanty Zieliński w Muzeum Filumenistycznym
26 I 2013 r. w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej poświęconej twórczości Konstantego Zielińskiego.
Ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt prac malarskich wykonanych w technice akwarelowej, które powstały głównie na przestrzeni ostatnich kilku lat. Walorem przygotowanej w Muzeum wystawy jest z całą pewnością fakt, iż prace artysty nie były jeszcze nigdy prezentowane na wystawie monograficznej.
Konstanty Zieliński urodził się 19 X 1948 r. w Kowarach. W wieku 10 lat przeprowadził się na Ziemię Kłodzką, z którą związał swoje życie zawodowe i prywatne. Od końca lat 60. artysta rozpoczął współpracę z Hutą Szkła Sudety w Szczytnej, gdzie poświęcił się sztuce grawerowania szkła artystycznego. Jego prace były wielokrotnie prezentowane na wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Twórczość artysty wyróżniono w międzynarodowym konkursie szkła artystycznego w Kanazawie (Japonia).
Unikatowe projekty K. Zielińskiego wchodzą w skład zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku oraz Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Konstanty Zieliński jest doskonale znany koneserom, mecenasom i artystom zajmującym się szkłem artystycznym. Od pewnego czasu artystycznym novum w jego twórczości stało się przenoszenie koncepcji na płaszczyznę malarską. Jeszcze do niedawna o pasji artysty wiedzieli tylko członkowie jego rodziny i najbliżsi przyjaciele. Możliwość zaprezentowania jego twórczości malarskiej doskonale wpisuje się w program promocji artystów naszego regionu przez Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej.
Dyrektor bystrzyckiego Muzeum, Tomasz Nowicki uważa, że akwarele autorstwa Konstantego Zielińskiego to czytelna fascynacja perspektywą i głębią w malarstwie. Jego prace, balansując na pograniczu kubizmu i abstrakcji, w pośredni sposób odnoszą się także do otaczającej nas rzeczywistości. Zaobserwowane pejzaże, konstrukcje architektoniczne, a nawet mechaniczne ulegają w oczach artysty astygmatycznej wręcz metamorfozie, która w konceptualnej, personalnej formie materializuje się na płaskiej powierzchni. Artysta nie ukrywa, iż jego fascynacją,
a wręcz manią jest potrzeba tworzenia iluzji głębi. Ten nadrzędny cel determinuje wszystkie dostępne artyście środki malarskie. Nieprzypadkowo tworzy on w technice akwarelowej. Technika, w której artysta porusza się z ogromną łatwością, pozwala mu multiplikować te same motywy i pokazywać je wielokrotnie na różne sposoby, za każdym razem zwracając uwagę na kolejny detal.
Podczas przygotowywanej wystawy, organizatorzy w porozumieniu z artystą świadomie zrezygnowali z jego prac naturalistycznych - figuralnych i pejzaży. Zaplanowany rytm prezentacji wymusił ograniczenie się tylko i wyłącznie do prac abstrakcyjnych. Wszystkich zainteresowanych twórczością Konstantego Zielińskiego zapraszamy na zwiedzenie wystawy.