Biblioteka - trzecie miejsce w życiu człowieka

Autor: 
Danuta Chmielarz
ródło DBP Wrocław - Konferencja Regionalna Programu Rozwoju Bibliotek.jpg

W listopadowym spotkaniu dolnośląskich bibliotekarzy we Wrocławiu oprócz wystąpień prelegentów, dyskusji na temat roli i miejsca biblioteki we współczesnym świecie, było także miejsce na wręczenie nagród dla najaktywniejszych bibliotek, które wzięły udział w konkursie DOBRE PRAKTYKI w bibliotece dla PARTNERSTW LOKALNYCH w ramach PROGRAMU ROZWOJU BIBLIOTEK. Pierwsze miejsce w konkursie i nagrodę w wysokości 5000 zł zdobyła BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY SZCZYTNA. Odebrała ją dyrektor placówki ANNA NOWAK. Jaka jest współczesna biblioteka, na czym opiera się jej działalność, czym przyciąga już nie tylko czytelników?
- Według wizji nowej biblioteki, obecnie jest to centrum kultury i edukacji, miejsce spotkań ludzi o wspólnych zainteresowaniach, przyjaznych sobie i światu. Jest trzecim (po domu i pracy) miejscem niezbędnym do życia człowieka myślącego, ambitnego i aktywnego. Jej działalność opiera się przede wszystkim na współpracy i partnerstwie lokalnym. Z instytucjami, stowarzyszeniami, osobami prywatnymi. Z wszystkimi, którzy chcieliby tak jak my działać i poprzez działanie rozwijać siebie i innych- mówi Anna Nowak.
Trudno dziś powiedzieć jak wielu ludzi dorosłych biblioteka w Szczytnej zintegrowała, jak wiele dzieci - od przedszkolaków do gimnazjalistów - wyedukowała w ramach swojej rozszerzonej działalności. Ilu twórców amatorów mogło w niej zaprezentować swoje prace. Ostatnio realizowany jest w niej program STREFA MŁODEGO RODZICA, skierowany do rodziców najmłodszych dzieci- niemowlaków, polegający na spotkaniach ze specjalistami, na wymianie doświadczeń, poznaniu odpowiedniej literatury. (Zorganizowana 10. listopada GIEŁDA MAMY cieszyła się dużym zainteresowaniem). We wrześniu, w grze ulicznej wzięło udział kilkunastu uczniów, szukających śladów przeszłości swego miasta.
W najbliższym czasie wraz ze Szczytniańskim Stowarzyszeniem Równych Szans realizować będzie biblioteka projekt STARSZAKI ZE SZCZYTNEJ SĄ AKTYWNE, skierowany do osób 60+. Wnukowie i prawnukowie sześćdziesięciolatków będą mogli uczyć się w bibliotece matematyki i języka angielskiego. Dodać należy, że OŚRODEK KARTA przyjął placówkę ze Szczytnej do współpracy w ramach programu CATL- Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. Biblioteka w związku z tym liczy na pomoc mieszkańców miasta w udostępnieniu wszelkich dokumentów, fotografii, wspomnień związanych z przeszłością miasta - wzbogacą lokalne archiwum.
Oprócz realizacji programów i projektów odbywają się w bibliotece spotkania okolicznościowe i rocznicowe, ostatnie związane było z Dniem Misia.

Wydania: