Zacieśnianie przyjaźni polsko-francuskiej w Bożkowie

Autor: 
inf. ZSA
fr4.jpg

W dniach 8-17. października br. Zespół Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie gościł przybyłych z Obernai we Francji uczniów szkoły o profilu rolniczym.
Na bogaty program wizyty składały się ciekawe wycieczki turystyczne (zwiedzanie Kłodzka, Muzeum Gross Rosen, sztolni walimskich, kurortu w Polanicy, Wrocławia), wypady krajoznawcze (Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Jaskinia Niedźwiedzia) oraz wizyty w obiektach takich jak pasieka, winnica , bacówka i gospodarstwa rolne i agroturystyczne. Warto dodać, że goście mieli też okazję do rozrywek. W ramach integracj zorganizowano ognisko, dyskotekę i liczne spotkania towarzyskie.
Na szczegółowy opis zasługują trzydniowe zajęcia, jakie zostały przeprowadzone w obiektach bożkowskiego Zespołu Szkół Agrotechnicznych. W sumie pod opieką nauczycieli zebrało się osiem grup projektowych. Działania w ramach projektu pn. SZTUKA NIE ZNA GRANIC prowadzonych przez p. M. Nodzyńka-Zaykowska skupiały się na pracach plastycznych: malowaniu martwej natury, dekorowaniu bombek świątecznych oraz na wspólnym wykonaniu plakatu pt. „Przyjaźń polsko-francuska”. Na zajęciach pn. DEKORACJE ROŚLINNE prowadzonych przez p. K. Nowak uczniowie pracowali nad stworzeniem ekologicznych dekoracji z butelek, słoików, szyszek, ozdobnych pędów itp. W efekcie wspólnej pracy powstało ponad dwadzieścia dekoracyjnych lampionów.
Z kolei na warsztatach pn. ODNAWIALNE ŹRÓDLA ENERGII prowadzonych przez p. K. Kuda uczestnicy złożyli i uruchomili modele siłowni wiatrowej oraz uruchomili ogniwa fotowoltaiczne, które zasiliły urządzenie elektryczne. Ponadto uczniowie stworzyli projekt gospodarstwa rolnego, w którym pozyskiwana będzie energia odnawialna. W czasie ROZGRYWEK SPORTOWYCH (p. M. Kubat) na boisku w Bożkowie rozegrano mecz piłki nożnej Polska-Francja. Mecz ów wygrała drużyna gospodarzy. Odbyły się też rozgrywki w tenisie stołowym i w rugby. Wspólne zajęcia były także okazją do ekspresji kulturalnej – stworzenia TEATRALNEGO SŁOWNIKA POJĘĆ POLSKO-FRANCUSKICH, FRANCUSKO-POLSKICH (p. J. Kudryńska-Antonik). Przedstawione w konwencji teatru absurdu historie zahaczały tematycznie o gospodarstwa, wielki majątek, rodzinne spory i miłość – wszystko po to, by rozbawić publiczność, ale i nauczyć. Kolejnym przedsięwzięciem były zajęcia pn. KUCHNIA JEDNOCZY NARODY (p. J. Dziadosz), w trakcie których uczestnicy poznali potrawy typowe dla kuchni polskiej i francuskiej i opracowali polsko-francuskie menu. Ukoronowaniem zajęć było przygotowanie poczęstunku dla uczestników wszystkich projektów. Ucztą dla oka były z kolei kwiaty przygotowane podczas zajęć pn. PAPIEROWA KWIACIARNIA (p. P. Uczkiewicz). „Rośliny” wykonano techniką origami. Nie zabrakło także projektów „gorących” – do tych należał GMO-KORZYŚCI CZY ZAGROŻENIA (p. Z. Ruszkowska) ze względu na kontrowersyjny temat genetycznego modyfikowania organizmów. Uczniowie biorący udział w tym projekcie obejrzeli filmy edukacyjne oraz wykonali plakat o wadach i zaletach GMO.
W środę 17 X wizyta gości z Francji zakończyła się dyskoteką. Cieszymy się bardzo, że współpraca między szkołami tak dobrze się układa. Dowodem na to jest organizowanie od kilku już lat wymiany młodzieży. Wiosną nasi uczniowie wybierają się z rewizytą do Obernai. Relacja w kwietniu.

Wydania: