Most kulturowy Kłodzko - Wrocław - otwarty

Autor: 
M.D.

Kłodzko 4.10.2012 r. XXVI sesja Rady Miejskiej odbyła się na Twierdzy Kłodzkiej w obiekcie Wielkiego Kleszcza. Rangę tej szczególnej sesji podniosła obecność, wśród gości, posła na Sejm RP Andrzeja Dąbrowskiego, przedstawicieli biur poselskich Moniki Wielichowskiej, Stanisława Jurcewicza oraz starosty powiatu kłodzkiego Macieja Awiżenia.
List intencyjny o współpracy na niwie kulturalnej podpisali: Krzysztof Maj dyrektor generalny BF Impart 2016, Bogusław Szpytma burmistrz Kłodzka, Karolina Pszeniczna dyrektor Instytucji Kultury Kłodzko 2016. Tak więc pierwszym partnerem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 stało się Kłodzko (2016). Gościem specjalnym sesji był Chris Baldwin, brytyjski reżyser teatralny, organizator wielu europejskich festiwali, który współpracował przy oprawie artystycznej Olimpiady 2012 w Londynie, a obecnie nawiązał kontakt z wrocławskim Impartem. Gość zwiedzając nasze zabytki, metaforą określił więź między tradycją a nowoczesnością partnerów Kłodzka i Wrocławia, mówiąc: do budowy mostów potrzebni są nie tylko inżynierowie, ale i artyści. Potrzebujemy specjalistów do spraw kultury, którzy będą zdolni budować MOSTY między mieszkańcami...
O co w tym projekcie chodzi? Dyrektor Krzysztof Maj podkreślał, że zależy mu na inicjowaniu takich przemian w organizacji kultury, by aktywizacja mieszkańców sprawiła, że to ONI właśnie będą tworzyli KULTURĘ dla innych... .
Kłodzko oraz inne gminy naszego powiatu taką tradycję kultywują, o czym wspominał burmistrz B. Szpytma przypominając organizowane festiwale teatralne, muzyczne, folklorystyczne, cykl imprez z okazji 550-lecia Hrabstwa Kłodzkiego, Dni Twierdzy Kłodzkiej, Noc w Muzeum, Kłodzkie Wiosny Poetyckie oraz wiele innych /.../.

Instytucja, za którą stoi wydarzenie
O szerokim projekcie Instytucji Kłodzko 2016, która powstała pół roku temu, mówiła dyrektor Karolina Pszeniczna. Priorytetem ma stać się instytucja, za którą stoi wydarzenie. To podnoszenie jakości i atrakcyjności oferty kulturalnej Kłodzka i regionu Ziemi Kłodzkiej. Stworzenie unikalnych wydarzeń /.../ budujących markę Kłodzka jako „Kreatywnej Stolicy Regionu”. Porozumienie o nawiązaniu współpracy było b. ważne. Dzięki temu we wnioskach, jakie składamy o finansowanie naszych projektów, możemy powoływać się na fakt naszego partnerstwa. W ten sposób stajemy się ważnym podmiotem, który realizuje idee Europejskiej Stolicy Kultury. To samo dotyczy poszukiwania sponsorów. Jako partner głównego operatora obchodów ESK we Wrocławiu i pierwszy partner na Dolnym Śląsku, stajemy się postrzegani nie jako jeden z wielu miejskich ośrodków kultury, ale jako instytucja, za którą stoi wydarzenie. Kłodzko 2016 zostało powołane po to, aby przez kolejne lata, aż do końca 2016 roku, organizować przedsięwzięcia kulturalne. Myślę, że po roku 2016 będą to już tak dobre i rozpoznawalne wydarzenia, że pozwolą na kontynuację działalności instytucji. Koncepcja programowa opiera się na stworzeniu trzech festiwali interdyscyplinarnych prezentujących w ciekawy sposób różne gatunki i formy twórczości artystycznej... . 17-18.11.br. będzie to festiwal „Listopad z Adaptacją” wg scenariusza: aktorska interpretacja fragmentu pierwowzoru literackiego, projekcja filmu (ekranizacja) oraz dyskusja. Więcej informacji o planach Instytucji Kultury Kłodzko 2016 na www.klodzko2016.pl.

Wydania: