Porozumienie na rzecz gospodarki społecznej

Autor: 
inf. M. Zilbert
barka_porozumienie01.jpg

W piątek 31 sierpnia br. w starostwie powiatowym w Kłodzku odbyło się spotkanie zamykające pierwszy etap budowy na terenie powiatu trwałego partnerstwa podmiotów działających na rzecz rozwoju gospodarki społecznej.
Prowadzony od blisko roku przez przedstawicieli Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA z Poznania, przy aktywnym udziale Starostwa i Powiatowego Urzędu Pracy, cykl spotkań, konferencji i warsztatów miał na celu organizacyjne przygotowanie do tworzenia w powiecie kłodzkim podmiotów ekonomii społecznej – Centrów Integracji Społecznej oraz spółdzielni socjalnych.
Centra Integracji Społecznej to od-mienny od dotychczas stosowanych sposób pomocy osobom długotrwale bezrobotnym, borykającym się z problemami uzależnień, zadłużenia oraz depresji spowodowanej brakiem pracy. W ciągu trwającego 12 miesięcy programu osoby te poprzez uczestnictwo w zajęciach reintegracyjnych prowadzonych przez psychologów, pedagogów, doradców zawodowych oraz pracowników socjalnych, a przede wszystkim poprzez prace w ramach warsztatów zawodowych otrzymują wsparcie w powrocie na rynek pracy i normalnym funkcjonowaniu w ramach lokalnej społeczności. W ramach programu realizowanego przez CIS, uczestnicy otrzymują świadczenie reintegracyjne, w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Efektem dotychczasowych działań jest przyznanie decyzją Wojewody Dolnośląskiego statusu CIS dla Gminy Kłodzko oraz Stowarzyszenia „Edukacja i Rozwój” z Krosnowic. Prowadzić one będą zajęcia w ramach warsztatów m.in. gastronomicznych, porządkowych i remontowo-budowlanych. Powstała ponadto Spółdzielnia Socjalna „Igliczna” w Wilkanowie, która specjalizuje się w usługach gastronomicznych dla placówek oświatowych oraz obsłudze cateringowej imprez. Zwieńczeniem spotkania, a zarazem pierwszego etapu budowy partnerstwa lokalnego, było uroczyste podpisanie przez wiceprzewodniczącą Zarządu Fundacji BARKA, Barbarę Sadowską, wicestarostę kłodzkiego Adama Łąckiego oraz 21 przedstawicieli administracji samorządowej, przedstawicieli instytucji pomocy społecznej i rynku pracy, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców, dokumentu – „Porozumienie społeczne o współpracy na rzecz rozwoju gospodarki społecznej w Powiecie Kłodzkim”. Zawiera ono określenie kierunków działania, adresatów porozumienia oraz konkretne przedsięwzięcia służące pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Porozumienie ma charakter otwarty i mamy nadzieję, że wymierne efekty dotychczasowych działań przysporzą idei gospodarki społecznej nowych zwolenników na terenie naszego powiatu.

Wydania: