30 lat Ogrodu Działkowego Podzamcze w Szczytnej
Tu, gdzie teraz są ogródki, 30 lat temu były łąki i pastwiska. To dzięki grupie zapaleńców, pomysłodawców stworzenia azyli zieleni rekreacyjnej, Marianowi Gębczyńskiemu, Romanowi Dulowi, Kazimierzowi Łysiakowi, Feliksowi Nowackiemu i innym, powstał OD „Pod-zamcze”.
Najpierw budził ogromne zainteresowanie wśród pracowników Huty Szkła Sudety, mieszkańców powstającego wówczas osiedla mieszkaniowego, wreszcie mieszkańców Szczytnej. Chętnych było wielu. Budowano altany, stawiano szklarnie, robiono grządki i rabatki na warzywa i rośliny ozdobne. W przeprowadzeniu inwestycji, niezbędnych do istnienia działek pomagał UM w Szczytnej, pomagały zakłady produkcyjne: MPGKiM, GS, Kłomet, Tartak ze Szczytnej, ZEM z Dusznik Zdroju. Doprowadzano wodę, wykonano przyłącze elektryczne. Powoli jednak rezygnowano z upraw warzyw, a swoje ogródki zaczęto traktować jak miejsce rekreacji i wypoczynku, miejsce towarzyskich i rodzinnych spotkań. Pojawiły się pustostany, z których utrzymaniem musi sobie radzić Zarząd i pozostali działkowcy, ale są też działki – cacka, wypielęgnowane, urządzone ze znawstwem i świadczące o miłości ich właścicieli do przyrody. W konkursach na najpiękniejszą działkę to oni zdobywają pierwsze nagrody.
Wśród wszystkich działkowców są tacy, których zaangażowanie dotyczy tylko własnego ogródka, ale są i tacy, którzy na rzecz działek i tych pierwszych pracują. Panowie J. Lemański i J. Rusoł uczestniczyli w dwóch Kongresach Polskiego Zw. Działkowców w Warszawie. W czasie 30 lat istnienia „Podzamcza” wielu innych otrzymało brązowe, srebrne i złote odznaki za zasługi i prace na rzecz ogrodu. P. Zdzisława Pawlak
i p. J. Lemański zostali odznaczeni przez Krajową Radę PZD odznaką „Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców”.
Także w dniu obchodów 30-lecia PODZAMCZA wręczono odznaki (1.09.2012 r.). Zrobił to W. Widawski, członek Okręgowego Zarządu Ogrodów Działkowych w Szczawnie i prezes Zarządu O. Dz. w Szczytnej St. Czarnik.