To już 30 lat!
W tym roku parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku obchodzi 30 lat. Dużo czy mało? Dla wielu starszych mieszkańców Kłodzka, to połowa ich aktywnego życia. Dla dzieci i młodzieży, to nieomal „prehistoria”, dla osób biorących udział w budowaniu nowego kłodzkiego kościoła, to po prostu najważniejsze lata. Trudno jest opisywać początki istnienia parafii, bowiem zachowało się niewiele materiałów źródłowych, a świadkowie tamtych dni kolejno umierają. Najlepszym i najbardziej wiarygodnym źródłem był (jest) niewątpliwie jej budowniczy i proboszcz. Oto co mówił w 2003 r. o początkach swojej posługi w Kłodzku:
… Myśl budowy nowego kościoła i powołania w Kłodzku na osiedlu nowej parafii powstała w sercu ś.p. ks. proboszcza Bronisława Jelenia, jezuity, który w roku 1980 zbierał wśród kłodzczan podpisy z prośbą o powołanie takiej parafii na nowym osiedlu. W połowie roku 1981 podjęto w kurii decyzję o powołaniu nowej parafii. 14 września tegoż roku odprawiona została na świeżym powietrzu, na końcu ulicy Rodzinnej, przez ks. bpa Tadeusza Rybaka pierwsza Msza Św. na terenie parafii, podczas której poświęcony został stojący do dnia dzisiejszego krzyż. Pamiętam, że bardzo trudno było dojść do krzyża, bo wszędzie było straszne błoto...
Po trudnych początkach (wszak był to stan wojenny) przyszedł jeszcze trudniejszy czas budowania kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, sal katechetycznych, plebanii i na koniec kościoła. Parafianie okazali się jednak wytrwali i hojni. Już 13 grudnia 1982 roku w kaplicy MBC odbyła się pierwsza Msza Święta, a 1 września 1983 roku dzieci i młodzież rozpoczęły naukę religii w parafialnych salach katechetycznych. Od 1984 do 1988 roku trwała budowa plebanii i zaplecza gospodarczego parafii. Przez kolejne lata ksiądz proboszcz Ryszard Dominik gromadził fundusze na budowę największego parafialnego obiektu, czyli kościoła. W tym czasie przygotowano też dokumentację nowego obiektu, zaprojektowanego przez znanego kłodzkiego architekta Andrzeja Webera. W 1993 roku rozpoczęto budowę kościoła, który 14 września 2003 roku został konsekrowany przez ks. Henryka kard. Gulbinowicza.
Prace wykończeniowe i remontowe trwają jednak na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku do dnia dzisiejszego, bowiem mury to nie wszystko. Gotycki kościół WNMP w Kłodzku (oo. jezuitów) budowano w średniowieczu ponad 120 lat (!!!), a potem wielokrotnie był modernizowany, przerabiany, dekorowany, ot, chociażby w czasach kontrreformacji, kiedy to gotyckie wnętrze wypełnione zostało barokowymi dekoracjami. Zajęło to kolejnych kilkadziesiąt lat. Cóż jest więc krótkie 30 lat istnienia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego! Warto w tym momencie przytoczyć prymicyjne słowa Rafała Swatka, pierwszego kapłana, który wyrósł z parafii:
Parafia to jest KTOŚ. Z sentymentem wspominam moją parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku. Jestem przekonany, że dzięki niej, a właściwie ludziom tu obecnym, mogłem odkryć swoje powołanie. Najpierw była to katechetka pani Józefa Jerz, niezapomniany ks. Ludwik Maciak i wiele innych osób, które tu poznałem. Tu byłem ministrantem, lektorem, a dzisiaj stoję po „drugiej stronie ołtarza” i zastanawiam się, co robić, aby ludzie nie czuli się w kościele jak intruzi czy petenci. Kościół to żywa wspólnota ludzi zgromadzonych wokół Chrystusa i trzeba robić wszystko, aby nie był to tylko kompleks budynków.
Zadanie budowania „duchowej parafii” ciągle jest aktualne i zawsze będzie aktualne, bo pojawiają się kolejne pokolenia parafian oraz nowi mieszkańcy dzielnicy. W tym duchu organizowane są uroczyste obchody 30-lecia parafii, na które wszystkich gorąco zapraszamy. Mamy nadzieję, że będzie to głębokie przeżycie religijne ale także ważne wydarzenie kulturalne. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną być bliżej Boga, czy to dzięki modlitwie i liturgii, dzięki Sakramentom Świętym, czy też dzięki rozpoznawaniu Bożego Piękna i Dobra w dziełach artystycznych: muzycznych, plastycznych, teatralnych...