Maria Śliwowska. Moje miejsca

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
liwowska.jpg

Pod takim tytułem zorganizowana została w Muzeum Ziemi Kłodzkiej wystawa autorska Marii Śliwowskiej, prezentująca najnowszą twórczość artystki. Tych, którzy pamiętają dotychczasową tematykę prac M. Śliwowskiej, spotkało zapewne zaskoczenie – w miejsce abstrakcji są rysunki, szkice z motywem architektury, z fotograficzną szczegółowością odzwierciedlające malownicze zakątki głównie Bystrzycy Kł. oraz Kłodzka. Jak sama artystka podkreśla, prace te są efektem jej fascynacji Ziemią Kłodzką i osobistego sentymentu, którym chciała się podzielić z odbiorcami jej sztuki. Jest to drugi pokaz tych prac – wcześniej, w marcu można było je obejrzeć w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej.
Maria Śliwowska jest mieszkanką Bystrzycy Kłodzkiej, tu się też urodziła. Artystka ukończyła Wydział Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Uprawia malarstwo i projektowanie graficzne. Przez jakiś czas pracowała w Kłodzku, obecnie w bystrzyckim gimnazjum oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury (prowadząc warsztaty plastyczne). W swoim dorobku ma wystawy w Polsce i Niemczech. Chętnie kupują jej prace kolekcjonerzy z Francji i Holandii. Maria Śliwowska nie tylko realizuje się poprzez własną twórczość, jest także doskonałym pedagogiem. Pamiętam jej niedawne skucesy, jako opiekunki plastycznej uczestników konkursów plastycznych organizowanych przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe.
Wernisaż w Kłodzku uświetnił koncert pt. „Piosenka, The Song, La Chanson" Agaty Bilińskiej z towarzyszeniem solistów grupy Total Vocal Project (w składzie: Kornelia Mierzejewska, Dariusz Jesionowski, Marta Miś, Magdalena Orłowska). Była także niespodzianka w postaci drugiego minikonceertu w wykonaniu młodej grupy flecistek – uczennic PSM w Bystrzycy Kłodzkiej.

Wydania: