Dobry wiatr dla bystrzyckich zabytków
Bystrzyca Kłodzka jest jednym z niewielu miast w Polsce, które niemal w całości zachowało pierwotny układ średniowiecznych murów obronnych z systemem fortyfikacji średniowiecznych, z basztami-bramami wprowadzającymi do wnętrza kompleksu miejskiego.
Mury obronne miasta należą do najważniejszych atrakcji kulturowych nie tylko woj. dolnośląskiego, lecz także całego kraju. Pochodzą z 1319 roku. Przebiegają wokół starego miasta w linii owalnej i wspierają się w różnych miejscach na odstępach skalnych. W części południowo-wschodniej, otaczają zabudowę starego miasta i przebiegają wzdłuż ulic: Międzyleśnej, Podmiejskiej, Przyjaciół.
W 2009 r. na zlecenie Gminy Bystrzyca Kłodzka opracowana została przez Zakład Usług Inwestorskich „Rewaloryzacja” w Kłodzku, dokumentacja projektowa pn.: „Utworzenie Miejskiej Trasy Spacerowej – remont i modernizacja założeń obronnych”. Całkowita długość murów objętych projektem, mierzona po ich koronie wynosi 275,26 m – na części znajdują się ściany budynków. Wartość inwestycji objętej
w/w opracowaniem wynosi ok. 5,5 mln zł.
W 2011 r. dzięki pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Gminy Bystrzyca Kłodzka, przeprowadzono prace konserwatorskie, których dofinansowanie wynosiło 455 019,31 zł. Przyznana kwota i środki własne pozwoliły na realizację części inwestycji od Wieży Rycerskiej do ul. Kupieckiej, wykonano prace na odcinku muru o pow. 718,67 m2.
W listopadzie 2011 r. Gmina złożyła wniosek o dalsze dofinansowanie prac konserwatorskich, w ramach priorytetu 1 – ochrona zabytków na zadanie, pn. “Bystrzyca Kłodzka, XIV – wieczny system fortyfikacji miejskich. Przeprowadzenie prac konserwatorskich oraz niezbędnych robót budowlanych wymaganych dla zachowania materii zabytkowej dla południowo-wschodniego odcinka średniowiecznych murów obronnych w Bystrzycy Kłodzkiej – II etap”.
Obecnie w 2012 roku, przy wsparciu finansowym ministerstwa oraz środków własnych, planuje się przeprowadzenie prac na kolejnym odcinku murów od ul. Kupieckiej w kierunku Bramy Wodnej, w które wkomponowany jest budynek starego więzienia (ok. 419,79 m2 – mur kamienny, 351, 91 m2 – mur ceglany).