Szlakiem wiatraków .... - 1

Autor: 
Ania Kurtasz
wiatrak.jpg

Jaki wariat jedzie prawie 100 km, aby zobaczyć kupę gruzu? Tylko ja, czy ktoś jeszcze jest do tego zdolny? Z tą kupa gruzu to przesada, ale we wtorek 19 lipca bieżącego roku przejechaliśmy sporo kilometrów, aby zobaczyć – i sfotografować – pozostałości wiatraków holenderskich w powiecie ząbkowickim. W swoich poszukiwaniach kierowałam się wskazówkami ze świetnej strony: http://wiatraki1.home.pl/wiatraki/index.php
Moja sympatia do wiatraków trwa właściwie od dzieciństwa, kiedy to – podczas wizyt w Łuszczanowie – chodziliśmy na spacery w pola, koło wielkiego, zniszczonego wiatraka... To był koźlak – teraz zresztą odnowiony i przeniesiony do wsi (pisałam o tym niedawno).
W powiecie ząbkowickim spotkać można pozostałości trzech wiatraków holenderskich. Pierwszy, którego udało nam się odnaleźć, położony jest we wsi Bożnowice (za Ziębicami).
Wiatrak pochodzi z 2 połowy XVIII wieku i jest w dość dobrym stanie, ponieważ właściciel zamienił go w domek letniskowy. Do murowanej konstrukcji dodany został dach (bardzo oryginalny) i mała przybudówka. Obiekt znajduje się na krańcu wsi, na terenie prywatnym (gdzie pomimo ostrzeżeń wjechaliśmy). Nie chciałam jednak zbliżać się zanadto do zabudowań, aby nie narazić się na jakieś nieprzyjemności.

Wydania: