Podróże po Wielkopolsce - 13 ost.: Poznań

Autor: 
Ania Kurtasz
poznań.jpg

Kulminacją naszych podróży po Wielkopolsce stał się Poznań. Ta historyczna stolica Wielkopolski, położona w środkowej części województwa, w dolinie rzeki Warty, jest obecnie ośrodkiem akademickim, naukowym i kulturalnym, a zarazem centrum przemysłu, handlu, logistyki i turystyki. Znany jest chyba każdemu jako miejsce organizowania Międzynarodowych Targów Poznańskich – największej i najstarszej imprezy tego typu w Polsce.
Podczas tegorocznej wizyty zostawiliśmy samochód w Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu „Stary Browar” – uznanym w 2008 za najlepsze centrum handlowe na świecie. Położone ono jest w centrum miasta przy ulicy Półwiejskiej. Stary Browar stanowi połączenie obiektu handlowego oraz galerii artystycznej. Zaprojektowany został na bazie poprzemysłowego zabytku – dawnego Browaru Huggerów.
Ze Starego Browaru udaliśmy się na Stary Rynek. Można tam znaleźć wzorcowy przykład architektury renesansowej – Ratusz, z trykającymi się w południe na jego wieży koziołkami. Na koziołki jednak nie czekaliśmy, gdyż przed nami były jeszcze wizyty rodzinne pod Poznaniem… Na poznańskim Starym Rynku warto zobaczyć jeszcze domki budnicze, wagę miejską, czy barokową farę. Pobyt tam wiązał się jednak dla mnie z wielkim rozczarowaniem – z powodu przygotowań do wieczornej imprezy wszystkie zabytkowe miejsca przysłonięte były porozstawianymi płotkami, rusztowaniami i reflektorami owiniętymi w czarne worki. Nie udało mi się zrobić żadnych ładnych zdjęć… Podczas pobytu w stolicy Wielkopolski mocno zachwyciły mnie tym razem poznańskie pomniki.
Jednym z nich jest odlana z brązu Studzienka Bamberki, znajdująca się pod zachodnią ścianą Ratusza. Figurka przedstawia kobietę w charakterystycznym stroju bamberskim, z nosidłami i konwiami używanymi w winiarstwie.
Przy ulicy Półwiejskiej postawiono w 2001 roku Pomnik Starego Marycha – typowego poznaniaka prowadzącego rower z przewieszoną przez kierownicę tradycyjną poznańska teką.
W północno-wschodnim narożniku parku J. H. Dąbrowskiego zlokalizowany jest postmodernistyczny, dekonstrukcyjny Nie-pomnik. Został tam wystawiony latem 2010 roku. Składa się z trzech rozrzuconych części: rzeźby mężczyzny, kroczącego z rękami w kieszeniach, uciętego na wysokości goleni, cokołu z resztą postaci oraz dalszej części cokołu z łacińskim napisem „Człowieku, szukasz pomnika – rozejrzyj się wokół”. Według artysty ideą tego dzieła jest zainteresowanie przechodnia samą materią rzeźby pomnikowej, w opozycji do postaci, które zwykle czci się za pomocą takich obiektów, a po odsłonięciu i wstępnym zainteresowaniu, szybko się o nich zapomina. (za Wikipedią)
To już koniec relacji z podróży po Wielkopolsce. Nie kończą się jednak na tym moje relacje podróżnicze! W lipcu wyruszyliśmy szlakiem wiatraków powiatu ząbkowickiego – kolejne relacje niebawem.

Wydania: