List owarty Posła Jakuba Szulca do Burmistrza Bogusława Szpytmy

Szanowny Panie Burmistrzu. Jestem mocno zaniepokojony emocjami i kontrowersjami towarzyszącymi realizacji inwestycji pn. „Poprawa atrakcyjności turystycznej Kanału Młynówki oraz otaczającego go terenu”. Projekt, który w swoim założeniu miał doprowadzić do podniesienia walorów turystycznych Kłodzka, stał się zarzewiem konfliktu pomiędzy władzami miasta a lokalnymi przedsiębiorcami, wzbudził wiele wątpliwości co do prawnych podstaw działań Urzędu Miasta w procesie inwestycyjnym, doprowadził w końcu do przysporzenia naszemu miastu bardzo niekorzystnego wizerunku medialnego.
Inwestycja o wartości 4 233 027,95 zł realizowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, przy czym kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej ma wynieść 2 949 398,17 zł. Zakończenie rzeczowe projektu ma nastąpić do 30.11.2011 r. a finansowe do 30.12.2011 r. Oznacza to, że na dokończenie i rozliczenie prac budowlano- remontowych pozostało bardzo niewiele czasu. Tymczasem z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że do rozliczenia projektu konieczna jest legalizacja dotychczas wykonanych przez inwestora prac (w szczególności: pozwolenia budowlanego na remont muru oporowego, uzyskanie uchylonego przez RZGW pozwolenia wodno-prawnego) i uzyskanie koniecznych pozwoleń na te, które mają jeszcze zostać zrealizowane (m.in. pozwolenie wodno-prawne). Warunkiem koniecznym dla spełnienia tych wymagań wydaje się być uzgodnienie całości projektu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, włączając w to właścicieli przedsiębiorstw posiadających pozwolenia wodno-prawne na piętrzenie wody w kanale Młynówka (elektrowni wodnych). W tym kontekście niezrozumiałe jest stanowisko Urzędu zmierzające do zaostrzania istniejącego od ponad roku konfliktu.
Kolejnym problem, którego władze miasta zdają się nie dostrzegać, jest trwający właśnie z mocy prawa proces unieważniania podejmowanych w latach dziewięćdziesiątych decyzji komunalizacyjnych działek położonych na wodach płynących. Należy się więc spodziewać, że w niedługim czasie gmina miejska Kłodzko przestanie być właścicielem gruntów, na których prowadzona jest inwestycja a to z kolei może mieć wpływ na utrzymanie, tak istotnej dla projektów unijnych, zasady trwałości projektu.
Te i inne problemy były w ciągu ostatnich 12 miesięcy zgłaszane przez samych przedsiębiorców, jak też za pośrednictwem radnych Platformy Obywatelskiej. Niestety, wykazywanie istotnych uchybień w przebiegu inwestycji i propozycji wyjścia z impasu, nie spotkały się dotychczas z pozytywną reakcją ze strony Urzędu.
Do zakończenia projektu pozostaje coraz mniej czasu. Brak działań Urzędu zmierzających do rozwiązania sytuacji spornych powstałych przy remoncie kanału Młynówka może skutkować nie tylko nieterminowym zakończeniem inwestycji, ale także brakiem możliwości jej rozliczenia. Potencjalna utrata blisko
3-milionowego dofinansowania obciąży i tak już mocno napięty budżet miasta. W konsekwencji dotknie także wielu mieszkańców Kłodzka tak, jak realizacja niektórych inwestycji dotknęła już kłodzkich przedsiębiorców. Dlatego proponuję Panu Burmistrzowi podjęcie mediacji pomiędzy gminą miejską Kłodzko i zainteresowanymi przedsiębiorcami, które pomogą zażegnać konflikt i wypracować rozwiązanie, które pozwoli na zgodne z prawem i uwzględniające prawa wszystkich korzystających z kanału użytkowników, terminowe zakończenie inwestycji.
Liczę, że troska o dobro naszego miasta i jego mieszkańców pozwoli Panu na skorzystanie z mojej propozycji.
Z poważaniem
Jakub Szulc
Poseł na Sejm V, VI, VII Kadencji

Wydania: