Głosujmy gdzie indziej
Sytuacja jest taka: Nowa Prawica Janusza Korwin Mikke startuje jedynie w części okręgów wyborczych. Sąd Najwyższy orzekł, że nie będzie się zajmować skargą komitetu, zajmie się nią dopiero po wyborach. Nic to, rzecz jasna, nie da, bo nawet jeśli sąd uzna, że mamy rację i doszło do nieprawidłowości, to trudno będzie wykazać, że nasz start we wszystkich okręgach miałby wpływ na ostateczny wynik wyborów.
Z dotychczasowej praktyki bez sprawdzania wiemy, że sąd, nawet Najwyższy powinność swoją rozumie i „wiary nie da”, bo jest jak najbardziej niezawisły, i to niezawisły od wszystkiego.
Jak do tego doszło?
Zgodnie z art. 210 § 2 Kodeksu wyborczego komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych (tj. 21 na 41), uprawniony jest do zgłoszenia dalszych list bez podpisów. Przepis nie zawiera żadnego ograniczenia co do terminu, w którym winno dojść do zarejestrowania list po dostarczeniu ich do komisji w co najmniej połowie okręgów, czy w zakresie terminu zgłoszenia dalszych list bez podpisów.
Tak też się stało. Pomimo złożenia list w 25 okręgach, Państwowa Komisja Wyborcza bezprawnie odmówiła wydania zaświadczenia niezbędnego do zgłoszenia dalszych list pod pretekstem, że ich weryfikacja przez urząd nie zakończyła się do określonego dnia i godziny. PKW nie podjęła wymaganej przez prawo uchwały w tej sprawie.
PKW nie wyznaczyła końcowego terminu na rozpatrywanie przez nią samą wniosków o rejestrację list kandydatów. W naszym przypadku PKW rozpatrywała listy nawet przez 10 dni (od 30 sierpnia do 8 września).
Pod tym pretekstem, przewodniczący PKW odmówił rejestracji dalszych list bez podpisów, skutkiem czego KW NP-JKM pozbawiony został prawa do rejestracji list w całym kraju.
Nasze racje potwierdzają opinie wybitnych konstytucjonalistów, m.in. prof. Winczorka i prof. Piotrowskiego. KW NP-JKM złożył w tej sprawie protest do Sądu Najwyższego ze skutkiem jak wyżej.
Niezależnie od tego KW NP-JKM złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (za pośrednictwem PKW) skargę na bezprawne działania PKW (w trybie kodeksu postępowania administracyjnego). Wszystko jednak wskazuje na to, że nic to nie da. Partia idąca do wyborów z programem obalenia tego totalitarnego państwa jest opozycją ustrojową i realnym, a nie zmyślonym zagrożeniem dla panującego establishmentu.
Sprawa tym bardziej staje się poważna, że w ostatnich wyborach na prezydenta, Janusz Korwin Mikke zdobył ponad 4 % poparcia, co całą „bandę czworga” jak zabawnie określa JKM cztery partie zasiadające w sejmie, niezmiernie i nad wyraz przykro zaskoczyło.
„Na szczęście” media, tak zwanego głównego nurtu z TVN 24 na czele starały się jak mogły tego „słonia w menażerii” nie zobaczyć i nie pokazać w telewizji, co często graniczyło ze śmiesznością, ale rozkazy jakie otrzymali funkcjonariusze bezpieczeństwa zatrudnieni na stanowiskach dziennikarzy telewizyjnych zostały gorzej lub lepiej wykonane, i ludzie prawie tej informacji nie zauważyli.
A ponieważ ten rząd tworzą głównie urzędy i ich urzędnicy, stąd stało się tak, jak się stało.
Mimo to, nie bojkotujmy wyborów. Głosujmy tylko poza miejscem zamieszkania. Jeżeli ktoś w dniu wyborów znajdzie się poza swoim miejscem zamieszkania, a chciałby wziąć udział w wyborach, może wybrać jedną z trzech możliwości.
1. Można z Urzędu Gminy, w którym są wpisani na liście wyborców, wybrać odpowiedni dokument, uprawniający do głosowania w innych okręgach wyborczych. Zaświadczenia będą wydawane do 7 października. Można je odebrać osobiście lub przez pisemnie upoważnioną osobę. Zaświadczenia wydawane są na poczekaniu. Zaświadczenie to upoważnia do głosowania w wybranej obwodowej komisji wyborczej na terenie całej Polski, oraz na terenie placówek dyplomatycznych poza granicami kraju, w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych i na statkach morskich.
2. Głosowanie poza miejscem zamieszkania po dopisaniu do listy wyborców. Termin składania wniosków o wpisanie na listę w wybranym przez siebie obwodzie wyborczym mija 4 października. O dopisanie do listy mogą się starać osoby, które czasowo przybywają w danym miejscu lub nie mają stałego miejsca zamieszkania.
3. Istnieje możliwość dopisania się przez internet, warunkiem skorzystania z usługi jest posiadanie przez obywateli konta na ePUAP oraz profilu zaufanego.
Głos można oddać w następujących okręgach: Wrocław, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Zielona Góra, Łódź, Sieradz, Kraków II, Nowy Sącz, Siedlce, Warszawa II, Krosno, Rzeszów, Białystok, Częstochowa, Rybnik, Katowice, Kielce, Kalisz, Konin i Szczecin.
Dane kandydatów oraz dokładne granice powiatów dostępne na stronie PKW.
I jeszcze najważniejsze: Nowa Prawica startuje z listy nr 9.