Ponad 30 milionów dla powiatu
Na początku września rozpoczęły się remonty dróg, na które Powiat 12 lipca br. otrzymał promesę z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ministerialna promesa, przeznaczona na naprawę dróg, które ucierpiały w powodziach z 2009 i 2010 roku opiewa na kwotę 11mln 479 tys. zł! W ramach tych funduszy wyremontowane zostaną drogi powiatowe w gminie Duszniki-Zdrój (3301D – do Zieleńca), w gminie wiejskiej Kłodzko (3145D), w Gminie Radków (3328D), a także w Nowej Rudzie (3312D).
Po drodze
W historii powiatu kłodzkiego po raz pierwszy udało się na raz pozyskać tak dużą kwotę na inwestycje drogowe. Starosta Maciej Awiżeń 20 lipca odebrał z rąk Ministra MSWiA Jerzego Millera promesę na 11, 5 mln zł na popowodziowe remonty dróg powiatowych. Środki te pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa na realizację zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Podczas spotkania z Wojewodą Dolnośląskim Aleksandrem Skorupą zainicjowanym przez starostę Awiżenia i posła Jakuba Szulca, które odbyło się 21 czerwca br. we Wrocławiu, starosta kłodzki przy wsparciu poseł Moniki Wielichowskiej przedstawił bardzo trudną sytuację powiatu spowodowaną zniszczeniami infrastruktury, zwłaszcza drogowej, które powstały
w wyniku powodzi sprzed dwóch lat. Dzięki rozmowom z władzami województwa, przy wsparciu naszych parlamentarzystów, zwłaszcza posła Jakuba Szulca udało nam się uzyskać tak duże pieniądze na ten cel – mówi starosta Maciej Awiżeń. Jednak bez dobrej współpracy z włodarzami gmin, którzy już po tym, jak promesa została przyznana, zdecydowali się wspólnie z nami współfinansować te inwestycje, nie udałoby się z tych pieniędzy skorzystać, gdyż wkład własny powiatu wynosi przy tej dotacji 20 procent, a taka kwota nie była zaplanowana w budżecie na ten rok – cieszy się starosta. Muszę w tym miejscu bardzo podziękować burmistrzom Andrzejowi Rymarczykowi i Janowi Bednarczykowi, wójtowi Stanisławowi Longawie oraz Radom Gmin za to, że dla dobra swoich mieszkańców weszli w te inwestycje i do końca roku powiatowe drogi na ich terenie będą mogły zostać wyremontowane.
W tej kadencji zakończyło się już kilka innych inwestycji drogowych w powiecie kłodzkim, na których dofinansowanie z różnych źródeł (w tym „schetynówki”) pozyskano ponad 5 milionów złotych (m. in. ul Noworudzka oraz ul. Kościuszki w Kłodzku). Pozyskiwanie funduszy na inwestycje drogowe to najpoważniejsze i najbardziej istotne zadanie, które stawia przed sobą powiat kłodzki. Jedno z najważniejszych, ale nie jedyne…
Poprawa bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, którzy przebywają na terenie powiatu kłodzkiego należy do priorytetowych zadań samorządu. Jednym z takich zadań był zrealizowany już polsko-czeski projekt unijny dotyczący modernizacji jednostek straży pożarnej, w ramach którego zakupione zostały nowoczesne samochody pożarnicze dla PSP i OSP. Środki pozyskane na ten cel wyniosły ponad 3 mln zł (z Programu Operacyjnego Współpraca Transgraniczna). W tej chwili na terenie powiatu kłodzkiego i w przygranicznych gminach czeskich funkcjonuje 20 najnowocześniejszych wozów, które – również poprzez współpracę polskich i czeskich strażaków, trenowaną podczas wspólnych szkoleń – będą mogły być wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych po obu stronach granicy.
Zapobieganie bezrobociu
Mimo drastycznie zmniejszonych w tym roku środków na dofinansowanie pomocy na aktywizację osób bezrobotnych w powiecie kłodzkim, Powiatowy Urząd Pracy, obok wielu innych działań podejmowanych na rzecz swoich beneficjentów, pozyskał dofinansowanie w wysokości ponad 1,5 miliona złotych na projekty dotyczące m.in. poprawy dostępu do zatrudnienia i wspieranie aktywności zawodowej w regionie. A jeszcze kilka innych projektów czeka na zwiększenie dotacji przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Pomoc społeczna
Dodatkowe fundusze pozyskane na ten rok przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kłodzku (zarówno z programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, jak i z wielu programów rządowych) dały także możliwość podjęcia kolejnych działań na rzecz osób najbardziej potrzebujących. Na kolejne edycje projektu „Bądź aktywny uwierz w siebie”, który ma na celu zaktywizowanie osób niepełnosprawnych i usamodzielniających się wychowanków rodzin zastępczych i placówek wychowawczych pozyskano prawie 2 mln złotych. Udało się również wyremontować lub przeprowadzić termomodernizację kolejnych Domów Pomocy Społecznej na ogólną kwotę ponad 1 miliona złotych, z czego ponad połowę stanowiło dofinansowanie ze środków zewnętrznych.
Oświata
Dla szkół ponadgimnazjalnych, których organem prowadzącym jest powiat kłodzki, pozyskiwanie funduszy służących podniesieniu poziomu kształcenia w tych jednostkach również jest niezwykle istotne. „Modernizacja centrów kształcenia zawodowego”, dofinansowywanie sportowych zajęć pozalekcyjnych dla najuboższych uczniów z powiatu („Sale, boiska i baseny pełne ruchu i młodzieży), wyrównywanie szans edukacyjnych czy podnoszenie poziomu edukacji poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, to tylko niektóre z działań, na które przeznaczonych jest (lub zostanie) ponad 1,5 miliona dotacji. Jeśli dodać do tego przygotowany przez Wydział Rozwoju projekt opiewający na kwotę 3 mln 600 tys. (dofinansowanie w wysokości 2 mln 400 tys.), oraz dodatkowo pozyskane z subwencji oświatowej niemal 700 tys. na remonty w szkołach – daje to kwotę prawie 5 mln, które poprawią warunki kształcenia młodzieży w szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie.
Promocja, turystyka i kultura
Z programów unijnych, zwłaszcza funduszu mikroprojektów, które opierają się na wspieraniu współpracy społeczności lokalnych powiat kłodzki także korzysta, aby uatrakcyjnić ofertę turystyczną
i kulturalną regionu. Wydział Rozwoju, Promocji, Kultury i Sportu pozyskał na ten cel ponad pół miliona złotych. Najciekawszym z przygotowywanych przedsięwzięć wydaje się projekt „Hrabstwo Kłodzkie dla każdego, dla Małego i Dużego”, który w pewnym sensie jest kontynuacją i rozwinięciem cieszącego się ogromnym zainteresowaniem projektu z 2009 roku – „Turystyczne Paszporty Hrabstwa Kłodzkiego”. Zważywszy na trudną i pozostawiającą wiele do życzenia sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego, pozyskiwanie funduszy z każdego dostępnego źródła jest jedyną możliwością rozwoju regionu. To zaś, ile środków uda się zdobyć zależy w równym stopniu od sprawnego zarządzania władz powiatu, dobrej współpracy z partnerami, a także skutecznego wsparcia parlamentarzystów, którym zależy na rozwoju Ziemi Kłodzkiej.