Joannici i augustianie w dziejach Kłodzka

Autor: 
K. Oniszczuk-Awiżeń
księga.jpg

Tematem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa były „kamienie milowe”, rozumiane jako przełomowe momenty w dziejach kraju, regionu czy danej miejscowości.
Muzeum Ziemi Kłodzkiej, od lat włączające się aktywnie w organizację Dni, przygotowało z tej okazji spotkanie 16 września, w ramach którego odbyło się otwarcie wystawy oraz wykład historyka Sebastiana Walosczyka pt. Kulturotwórcza rola joannitów i augustianów w dziejach Kłodzka. Organizatorzy zdecydowali podkreślić szczególną rolę obu tych zakonów, dokonując wyboru tematu spośród wielu ważnych wydarzeń historycznych naszego regionu.
Przybyli do Kłodzka w średniowieczu joannici i augustianie w znaczący sposób wpłynęli na rozwój miasta. Oba zakony prowadziły bogatą działalność w zakresie duszpasterstwa, oświaty, budownictwa oraz kultury i sztuki. Ich dorobek nie pozostał bez wpływu na późniejsze oblicze miasta. Do dziś podziwiamy w Kłodzku gotycką bryłę kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, obrazy, rzeźby, zdobiące wnętrza kościelne i klasztorne, iluminowane rękopisy i pergaminowe dokumenty z pieczęciami, powstałe w okresie działania tych zakonów. Niewielka wystawa towarzysząca wykładowi przy pomocy materiału ikonograficznego oraz archiwalnego przypomina najważniejsze dokonania i dorobek obu zakonów. Uwagę zwraca przepiękny mszał diecezji praskiej - kodeks pergaminowy iluminowany, wykonany prawdopodobnie w skryptorium kłodzkich augustianów, a także kopia 1 karty psałterza floriańskiego, tak ważnego w dziejach kultury polskiej, jest bowiem jednym z najstarszych zabytków piśmiennictwa polskiego, który miał najprawdopodobniej powstać właśnie w Kłodzku.

Wydania: