O gminnej oświacie - rozmowa z wiceburmistrzem Szczytnej, Wiesławem Traczem
Od kilku lat zmiany w gminie Szczytna dotyczą także oświaty. Była wielka przeprowadzka, likwidacja SP w Chocieszowie, na miejsce której powstała szkoła społeczna, decyzja RM o likwidacji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych... Rok szkolny 2011/ 2012, chociaż spokojniejszy od poprzednich, także zmiany przynosi. Jakie, panie Burmistrzu?
- Dwie radykalne, wpływające na koszty ponoszone przez Gminę na utrzymanie placówek oświatowych. Są to przede wszystkim: likwidacja ZSP, w ostatnim etapie Technikum w Szczytnej i zmiana sposobu dowozu uczniów.
Technikum, na mocy uchwły RM, zakończyło swoją działalność z dniem 31.08.2011r., co teraz ?
- Nauczyciele w większości już wcześniej znaleźli pracę. Obecnie trwa proces likwidacyjny szkoły, wyznaczony na wrzesień. Dokumenty wynikające z prawa pracy, dotyczące pracowników, dostępne będą w archiwum Szczytnej, dokumentacja pedagogiczna – w archiwum kuratoryjnym w Jeleniej Górze. Pustki po tej szkole nie będzie. W międzyczasie Gmina przeprowadziła przetarg na dzierżawę tego obiektu, dotyczył prowadzenia zadań oświatowych. Podmiot, który przetarg wygrał, ma bardzo ciekawe propozycje. Jeśli zostaną zrealizowane, będziemy mieć na swoim terenie interesujące kierunki kształcenia. Również baza noclegowa ma być w związku z tymi propozycjami wykorzystana.
A na czym polegają zmiany w dowozie uczniów?
- To zadanie, które do tej pory realizowała Gmina, zleciliśmy na zewnątrz. Obecnie nasze dzieci przewożone są komunikacją publiczną. Nie zmieniły się kursy, godziny i miejsca odjazdów autobusów. Ograniczeniu uległy jedynie możliwości wyjazdów dodatkowych, np. na wycieczki. Za każdy dodatkowy kurs w sobotę czy niedzielę będziemy musieli zapłacić dodatkowo, ale i w tej kwesti otrzymaliśmy od PKS-u ciekawą propozycję. Oczywiście, bilety dla dzieci i opiekuna zakupuje Gmina. Zmiany te przyniosą nam pewne oszczędności. Kierowcy dotychczas zatrudniani przeszli na emeryturę.
Zmniejsza się również liczba uczniów, a więc i etatów...?
- To problem, który trzeba łączyć.
W roku 2011, w porównaniu do r. 2001, liczba uczniów w Gimnazjum spadła o 60%, w SP im. Orła Białego o około 50%. Zmiany te, jak na jedną dekadę, są szokujące. Oczywiście, musi mieć to wpływ na obsadę nauczycieli. Dzisiaj jest ich mniej niż w latach poprzednich, szczególnie w Gimnazjum, gdzie jest obecnie tylko 6 oddziałów, więc mniej godzin i konieczność redukcji zatrudnienia. Do takiej sytuacji przygotowywaliśmy się już od dłuższego czasu, staraliśmy się podejmować takie działania, by jak najmniej nauczycieli ucierpiało. Lepiej wygląda sytuacja w SP, a w Przedszkolu Publicznym zatrudnienie nawet się zwiększy
Obecnie w gminie funkcjonują cztery placówki oświatowe...
- Jest to PRZEDSZKOLE PUBLICZNE, do którego uczęszcza 151 dzieci. Nie wszyscy chętni mogli być przyjęci, dotyczy to głównie trzy- i czterolatków; wiąże się z koniecznością objęcia opieką dzieci pięcio- i sześcioletnich w klasach zerowych. Pełna opłata za 9 godzin dziennie przez 22 dni w miesiącu wynosi w naszym przedszkolu 254 zł, w tym całodzienne wyżywienie - 100 zł; za 6, 7, 8, 9. godzinę w placówce rodzice płacą zaledwie 0,55 zł.Omawiany obecnie w naszym kraju problem dodatkowych opłat nas w zasadzie nie dotyczy, bo są to dopłaty minimalne, a po zniesieniu opłat stałych niektórzy rodzice płącą nawet mniej niż płacili.
Do SZKOŁY PODSTAWOWEJ w Szczytnej uczęszcza 271 uczniów, do GIMNAZJUM - 125. Ilość osób w klasach nie przekracza 25, są i mniej liczne.
Gmina dotuje również, prowadzoną przez podmiot społeczny, szkołę w Chocieszowie: SP, GIMNAZJUM i PRZEDSZKOLE, w sumie 45 uczniów.
Subwencja otrzymywana przez Gminę na prowadzenie oświaty wynosi 2,5 miliona złotych, utrzymanie samej SP
w Szczytnej kosztuje około 2mln 400 tys. złotych, są to bardzo duże koszty, z którymi musimy sobie radzić.