Sen o Kłodzku
Szkło idealne... jestem pod wrażeniem piękna i unikatowości szkła... energia bijąca z obrazów powoduje dobry humor i samopoczucie.... - Takie wpisy odnajduję w księdze pamiątkowej wystawy „Sen o Kłodzku. Mistrz i Uczeń. Zbigniew Horbowy. Ryszard Bilan”. Wystawa prezentuje prace dwóch twórców: Zbigniewa Horbowego, wybitnego projektanta szkła, reformatora polskiego wzornictwa szklarskiego, wieloletniego rektora ASP we Wrocławiu oraz Ryszarda Bilana - malarza, grafika i rzeźbiarza. Wystawę zorganizowało Muzeum Ziemi Kłodzkiej
w Kłodzku, czynna jest od 17 czerwca br. W dniu jej otwarcia w wernisażu uczestniczyło mnóstwo ludzi – przyjaciół, dawnych znajomych i zainteresowanych twórczością tych artystów.
Wystawa w kłodzkim Muzeum to jednocześnie spotkanie artystów po wielu latach, znów na Ziemi Kłodzkiej. Obaj spotkali się w Szczytnej w 1960 r. Zbigniew Horbowy uczył wówczas rysunku Ryszarda Bilana, zachęcając go do podjęcia studiów plastycznych. Potem rozeszły się ich drogi. Zbigniew Horbowy przez wiele lat pracował jako projektant szkła w Hucie Szkła „Sudety” w Szczytnej Śląskiej, a następnie w Polanicy-Zdroju w Hucie Szkła Artystycznego „Barbara”, której był pomysłodawcą i długoletnim kierownikiem artystycznym. W 1989 r. Z. Horbowy otrzymał tytuł profesora. W latach 1999-2005 pełnił funkcję rektora wrocławskiej ASP. Jest autorem wielu projektów szkieł użytkowych i dekoracyjnych oraz krótkich serii zachowujących cechy unikatowości, laureatem licznych nagród i wyróżnień. Jego prace były wielokrotnie prezentowane (autor ponad 30. wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 80. wystaw zbiorowych).
Ryszard Bilan natomiast, który lata młodości spędził w Kłodzku, wyjechał do Izraela, a następnie do Francji. Studiował w Jerozolimie na Wydziale Grafiki Użytkowej. Był stypendystą rządu francuskiego. Pracował jako rysownik do filmów animowanych oraz jako projektant dla przemysłu szklarskiego. Jest autorem ilustracji do cyklu wierszy Andre Coryelle’a w książce „Wielbłąd krótkowidz”. Jego prace prezentowane były na ok. 30 wystawach indywidualnych i ponad 20. zbiorowych w Izraelu, Francji, Szwajcarii i Polsce.
Wyeksponowane szkła Zbigniewa Horbowego pochodzą z muzealnej kolekcji. Stanowią przegląd prac zrealizowanych w ważnych etapach życia, w latach 1959-1990 w hutach w Szczytnej, Polanicy-Zdroju i ZZG „Inco” we Wrocławiu. Podziwiamy wyrafinowane formy, wysmakowane kolory szkieł użytkowych projektowanych przez artystę; różne formy dekoracyjne, kieliszki na długich, smukłych nóżkach, barwne patery i szkła srebrnoszare o dymnej barwie. Tę centralnie zakomponowaną ekspozycję otaczają zewsząd niezwykle barwne obrazy Ryszarda Bilana. Jest to retrospektywa jego twórczości. Łącznie zaprezentowano 47 jego prac, zrealizowanych w latach 1970-2009, ukazując niemal wszystkie etapy malarskie artysty.
W swych dziełach autor często powraca do Kłodzka, malując powojenne miasteczko, jego uliczki, ludzi, charakterystyczne przedmioty.
Wystawę można zwiedzać do końca października 2011 r.