XI Święto Papieru - kolejny sukces Muzeum Papiernictwa

Autor: 
Maciej Szymczyk - dyrektor Muzeum Papiernictwa
Foto: 
Marek Gałowski
2011.07.jpg

23 i 24 lipca ma dziedzińcu Muzeum Papiernictwa – obok historycznego młyna papierniczego – odbyło się XI Święto Papieru. Każdy, kto w tych dniach przybył do nas mógł zaczerpnąć sporą dawkę tradycji. Ściślej rzecz ujmując, wraz z naszymi gośćmi czerpaliśmy papier wg XIII-wiecznej technologii, barwiliśmy arkusze dawnymi metodami marmoryzowani i shibori, drukowaliśmy na XIX-wiecznej maszynie typograficznej, sprawdzaliśmy odporność papieru na przedarcie, odciskaliśmy pieczęcie i tworzyliśmy koperty. Batikowaliśmy, prezentowaliśmy współczesne techniki graficzne a zaprzyjaźniony z nami Dawid Hadar z Izraela prowadził warsztat powielania obrazu techniką kliche werre. Tadeusz Grajpel pokazywał warsztat drukarski z czasów Gutenberga, Ewa Landowska metodę kaligrafii, a origamiści Tomasz Siwak i Adam Szewczyk wyczarowywali z papieru najróżniejsze cuda. Ponadto na dziedzińcu muzealnym dzieła wykonane z papieru prezentowało 10 artystów,
a pamiątki regionalne z papieru, tkanin, gliny, szkła i smakołyków sprzedawało aż 55 wytwórców. Na gości imprezy czekały również muzealne wystawy, a oprócz ekspozycji stałych można było uczestniczyć w wernisażu międzynarodowej wystawy sztyki papieru „Fascynacja papierem” i prezentacji „Paszportów krajów Unii Europejskiej”. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane po raz pierwszy warsztaty tworzenia strojów z bibuły oraz pokazy papierowej mody. Już tradycyjnie mocną stroną Święta Papieru były konkursu: papierowej sprawności (podnoszenie sztangi z papieru, pchnięcie papierową kulą na odległość i rzut rolką do celu) – o nagrodę Prezesa firmy Mondi Świecie S.A. oraz nowość – kurs wiedzy o dusznickiej papierni, Dusznikach-Zdroju i Ziemi Kłodzkiej – o nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa. O sukcesie konkursów przesądziła doskonała zabawa oraz cenne nagrody: kamery, aparaty cyfrowe oraz sprzęt AGD. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano konkursy plastyczne oraz konkurencję zachęcającą do uważnego zwiedzania muzealnych ekspozycji. Po raz drugi rozegrano konkurs na najciekawszą pamiątkę regionalną zaprezentowaną podczas Święta Papieru; w tej konkurencji nagrodę ufundował Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Koordynatorem imprezy po raz drugi była Agata Daniel. Zaangażowanie całego zespołu pracowników Muzeum Papiernictwa oraz wsparcie ze strony partnerów (Urząd Marszałkowski, Gmina Duszniki-Zdrój, Starostwo Kłodzkie, MOKiS Duszniki-Zdrój i Mondi Świecie S.A.) oraz licznych sponsorów, przesądziło o kolejnym sukcesie naszej instytucji.
Renoma Święta Papieru, które jest zaliczane do najważniejszych letnich imprez kulturalno-rozrywkowych na Dolnym Śląsku, przyciągnęła do nas w ciągu dwóch dni blisko 11 tys. osób. To nowy rekord, choć nie o bicie rekordów nam chodziło. Najważniejsze jest to, że impreza cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony turystów i mieszkańców Ziemi Kłodzkiej, którzy coraz chętniej odwiedzają Muzeum Papiernictwa by się u nas bawić a przy okazji poznawać nasze tradycje, które możemy śmiało wykorzystywać do promocji regionu. A dusznicki młyn papierniczy coraz częściej postrzegany jest jako wizytówka Dolnego Śląska.

Wydania: