Spotkanie z Olgą Szonową

Autor: 
inf. Biblioteka Ludwikowice Kł.
szonowa.jpg

Olga Szonowa przyjechała do Polski na zaproszenie Koła Związku Sybiraków w Bystrzycy Kłodzkiej, jest pracownikiem Centrum Naukowo - Informacyjnego “Memoriał” w Sankt Petersburgu. W swojej pracy badawczej opracowała dokumenty dotyczące Jareńska we “Wspomnieniach Sybiraków t.II. Jest też autorką wystawy: “Miejsce zamieszkania”, która powstała w czasie ekspedycji w roku 2010 do Republiki Karelii, Republiki Komi i Kazachstanu.
Podczas spotkania pani Olga zaprezentowała swoją wystawę w pokazie multimedialnym przy okazji omawiając szczegóły jej powstania. Mieliśmy też okazję połączyć się poprzez łącza Internetowe z panem Olegiem Ugriumowem, który na stałe mieszka w Jareńsku, tam pracuje i zajmuje się fotografią. Wystawa: “Zima: nadmiar bieli” powstała początkiem tego roku w Jareńsku i przedstawia prawdziwą zimę północno - wschodniej Europy. Dla nas Polaków, Jareńsk to głęboka tajga. Do siedziby obwodu - Archangielska - podróżuje się pociągiem całą dobę. Nieco bliżej  jest do Syktywkaru, stolicy Republiki Komi. Na jednym ze zdjęć autor pokazał Muzeum - siedzibę Dziadka Mroza, który w Nowy Rok przynosi ludziom prezenty. Mieszkańcy Jareńska uważają, że jest to całkiem niedaleko, jakieś 6 godzin jazdy samochodem!
Pan Oleg jest również autorem wielu esejów publikowanych w archangielskiej gazecie “Prawda Siewiera”, gdzie przez 18 lat był samodzielnym korespondentem. Tematem represji politycznych w rejonie  lenskim i obwodzie archangielskim zajmuje się  od 1986 roku. Brał udział w wielu konferencjach naukowych m.in. w Jareńsku i Kołtasie. Jest jednym z autorów książki: “ Ból pamięci” o historii zesłańców w rejonie lenskim. Wraz z bratem Borysem i córką Julią napisał rozdział dotyczący deportacji w tym rejonie i zawarł go w II tomie: “Wspomnienia Sybiraków”, wydanym przez Koło Związku Sybiraków w Bystrzycy Kłodzkiej. Pod jego kierunkiem powstało kilka uczniowskich prac konkursowych w zakresie historii regionu.

Wydania: