Prometejska iskra rozpaliła płomień

Autor: 
D. Chmielarz
szczytna.jpg

Prometejska iskra rozpaliła płomień
Jeśli ludzie, obdarzeni szczególnymi darami Losu, potrafią się nimi dzielić i tym samym inspirować innych, to jest to cecha szczególna. Mogli się o tym przekonać uczestnicy wystawy BRUNO SCHULZEM INSPIROWANE, która została otwarta
w Szczytnej, 22 lipca, w siedzibie Bractwa Rycerskiego.
- Nasze dotychczasowe wystawy dotyczyły historii, przeszłości Szczytnej i najbliższego rejonu. Obecna - daleko odbiega poza Szczytną i, uwzględniając drogę życiową twórców prezentowanych w niej prac, sięga po Tokio, Paryż i Tel Awiw - zapowiadał Kazimierz Woroniecki. Natomiast o genezie tej wystawy opowiadali jej twórcy, pomysłodawcy i organizatorzy - ANNA STEFANISZYN i DAWID HADAR, pracownik Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, wielbiciel twórczości Brunona Szulza, propagator techniki cliche-verre.
Autorzy prac prezentowanych na wystawie to zarówno profesjonaliści jak i amatorzy, zainspirowani prozą Schulza i zapomnianą już dziś techniką: Hanna Altaratz, Esther Fenster, Victor Franco, Nilda Ghersman, Tamar Kaszer, Josef Szemesz, Beatrice Ben Maor, Hava Zilbershtein, Yossi Segura, Miriam Cojocaru, Ilana Gal i Yael Sonnino- Levy. Wystawę uzupełnia nie pokazywana nigdy seria rysunków powstałych w latach 30. XX wieku, kolegi Schulza, nauczyciela w drohobyckim gimnazjum, malarza amatora, Jarosława Stefana Stupnickiego; także literatura dotycząca tego okresu, przygotowana przez A. Stefaniszyn i A. Nowak. W trakcie wystawy odbywały się warsztaty, na których Dawid Hadar prezentował powstawanie prac, wykonywanych techniką clichre- verre; uczestnicy warsztatów mieli możliwość zmierzenia się z tą techniką.
Na wystawę przybyło wielu miłośników i prozy Brunona Schulza, i malarstwa, i grafik twórczością pisarza inspirowanych; byli wśród nich przyjaciele organizatorów wystawy, którzy przyjechali na Święto Papieru do Dusznik- Zdroju.
Tak więc iskry roznieciły płomień, jego ciepło można poczuć, zwiedzając wystawę, która będzie czynna do 20.sierpnia, we wtorki- 11.00- 14.00, czwartki-14.00-17.00 i soboty-10.00-13.00. Dodać należy, że wystawę przygotowało BRACTWO RYCERSKIE, któremu wsparcia udzielił burmistrz Marek Szpanier - finansowego, Sławomir Gołębiowski - przy tworzeniu wystawy. A kustoszami wystawy są; A. Stefaniszyn - twórczyni jej koncepcji, Dawid Hadar i z ramienia Bractwa - Feliks Tobiasz, jego kustosz.

Wydania: