Pod znakiem Japonii
Tu i teraz. Opowieści o Japonii – Na okres wakacji Muzeum Ziemi Kłodzkiej przygotowało dla zwiedzających dwie wystawy związane z kulturą i sztuką Japonii. Inspiracją do ich prezentacji stał się kontakt z p. Małgorzatą Olejniczak, która już wcześniej w tym roku pokazała w Muzeum swoje prace fotograficzne.
Pasją Małgorzaty Olejniczak są podróże i utrwalanie świata na fotograficznej kliszy. Zajmuje się także malarstwem. Obecnie mieszka na terenie Ziemi Kłodzkiej, prowadzi pensjonat Terra Sudeta w Goworowie. Jest jednocześnie także stałą bywalczynią Japonii. Fascynacja Japonią zaowocowała ciekawą kolekcją przed-miotów związanych z tamtejszą kulturą, które zgromadziła w swym pensjonacie. Właśnie owe eksponaty zaprezentowane zostały na wystawie w Muzeum pt. „Tu i teraz. Opowieści o Japonii”. Organizatorzy - Muzeum Ziemi Kłodzkiej i Małgorzata Olejniczak - pragną za pośrednictwem tej wystawy przybliżyć filozofię i kulturę tego fascynującego kraju, w którym obok pędu do nowoczesności nadal są pielęgnowane wiekowe tradycje i sposób afirmacji świata.
Japonia – to kraj dla nas nieznany, fascynujący i egzotyczny. A co o Japonii mówi autorka wystawy: „Japonia to terra incognita. /.../ Mój pierwszy pobyt w Japonii, dał początek fascynacji tym krajem. Po ponad dziesięciu latach podróży do Japonii zaczynam rozumieć tamtejsze zachowania, jednakże wiele spraw pozostaje dla mnie nadal absolutną tajemnicą i chyba nigdy nie przekroczę pewnej niewidzialnej bariery /.../ Fotografuję zakątki zamieszkiwane przez gejsze i nowoczesną dzielnicę Gunza; próbuję sake i ciasta herbacianego, zaglądam do muzeów, odpoczywam w ogrodach i buddyjskich świątyniach. Na targach i w galeriach wyszukuję kimona, wachlarze, książki, smakołyki, które zwożę do mojego pensjonatu Terra Sudeta w Goworowie. Mam tam prywatną Japonię /.../ Japonia uczy innego niż europejskie spojrzenia. Tam znajduję źródło moich pasji /.../ Przydaje się japońskie podejście do życia – postawić sobie jasny cel i cierpliwie do niego dążyć....” (za katalogiem wystawy).
Dla Japończyków szczególnie ważna jest harmonia otaczającego świata, kontemplowana w zadumie i ciszy. Wrodzona powściągliwość czyni ich znakomitymi obserwatorami wciąż zmieniającej się natury. Japońska sztuka - także użytkowa - stanowi afirmację owej natury. Charakterystycznym motywem dekoracji w sztuce są kwiaty wiśni, sylwetki żurawi, czerwone liście klonów.
A więc zapraszamy do zakosztowania klimatu japońskiego za pośrednictwem wystawy i do obejrzenia pięknych kimon, wachlarzy i elementów tradycyjnego ubioru japońskiego, akcesoriów gejsz, naczyń do ceremonii parzenia herbaty oraz przedmiotów codziennego użytku.
W cieniu bambusa
To tytuł wystawy, której otwarcie odbyło się w miniony piątek (22 lipca). Autorami zaprezentowanych prac są członkowie Powiatowego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Polskiego Związku Głuchych, którzy uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w czerwcu br. w Muzeum Ziemi Kłodzkiej przez p. Małgorzatę Olejniczak.
Tematem warsztatów było malarstwo japońskie Sumi-e. Jest to technika czarnego tuszu na japońskim papierze. Głównymi motywami tej sztuki są bambusy, orchidee, chryzantemy, kwitnące kwiaty śliwy i wiśni. Jak twierdzili mistrzowie Sumi-e osiągnięcie ekspresji w czerni i bieli jest doskonałym ćwiczeniem dyscypliny, wyobraźni i wytrwałości w dążeniu do celu. Niejednemu z nas przydałoby się więc takie codzienne ćwiczenie.
Na wystawie możemy obejrzeć efekty warsztatów – prace Olgi Ciepieli, Feliksy Jarmoluk, Elżbiety Widawskiej, Barbary Kozak, Teresy Magiery, Zdzisławy Górskiej, Lucyny Gawryś-Kality, Daniela Magiery i Henryka Zubrzyckiego.