Nowe oferty pracy w Niemczech

Autor: 
inf. M. Zilbert

W dniach 14-15 lipca br. na zaproszenie Niemieckiego Urzędu Pracy w Freisingu (Bawaria) oraz Centrum Kształcenia Zawodowego dla Dorosłych we Freisingu odbyło się spotkanie z przedstawicielami pięciu powiatowych urzędów pracy z województwa dolnośląskiego. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy urzędów pracy z Kłodzka, Ząbkowic Śląskich, Wałbrzycha, Legnicy, Jeleniej Góry oraz przedstawiciele Eures z DWUP z Wrocławia. Karin Weber – dyrektor Urzędu Pracy we Freisingu przedstawiła sytuację na lokalnym rynku, zwracając szczególną uwagę na niską stopę bezrobocia, która wynosi tam tylko 1,8% i jest najniższa w Unii Europejskiej. Z uwagi na to urząd ma duże zapotrzebowanie na zatrudnienie osób spoza Niemiec. Po otwarciu niemieckiego rynku pracy istnieje możliwość złożenia oferty zgodnie z obowiązującymi procedurami. Najprawdopodobniej jeszcze w sierpniu przedstawiciele Eures z Niemiec złożą ofertę na zatrudnienie 50 pielęgniarek, gwarantując jednocześnie nieodpłatne szkolenie językowe oraz zakwaterowanie. We wrześniu mają się pojawić oferty pracy dla kierowców, ogrodników oraz osób z branży budowlanej.
Propozycja ścisłej współpracy złożona została również przez Wernera Schmitta – dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego. Oferta dotyczyła przeszkolenia oraz zatrudnienia opiekunów dla osób starszych. Ze strony centrum prowadzone są już prace związane ze sfinansowaniem szkolenia oraz zakwaterowaniem.
Było to pierwsze spotkanie organizacyjne dotyczące ścisłej współpracy ze stroną niemiecką, mające na celu upowszechnianie na polskim rynku sprawdzonych ofert pracy. Niemiecko-polskie działania z pewnością wpłyną na wzbogacenie oferty rynku pracy w naszym województwie, a szczególnie w powiecie kłodzkim. Udział powiatu i deklarację współpracy potwierdził na spotkaniu Krzysztof Bolisęga – dyrektor PUP Kłodzko.

Wydania: