Spółki wodne w powiecie kłodzkim
Stowarzyszenie „Edukacja i rozwój”
w partnerstwie z Powiatem Kłodzkim i innymi instytucjami rozpoczyna realizację projektu „Spółki wodne szansą ochrony środowiska i bezpieczeństwa powodziowego powiatu kłodzkiego”. Projekt jest kampanią informacyjną i promującą powstawanie spółek wodnych oraz odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie ich zakładaniem w naszym regionie.
Aktualnie w powiecie kłodzkim spółki wodne funkcjonują tylko w gm. Nowa Ruda i Radków – mówi Hubert Krech, prezes Stowarzyszenia „Edukacja i rozwój”. – Są zakładane przez właścicieli gruntów przy wsparciu samorządów. Ich celem jest konserwacja istniejących rowów melioracyjnych. Zgodnie z prawem wodnym każdy właściciel działki jest zobowiązany do utrzymania rowów melioracyjnych we właściwym stanie technicznym. Jeżeli właściciele działek zrzeszą się w formę spółki, to ona zbiera składki od właścicieli i konserwuje sieć rowów melioracyjnych na danym terenie. Spółkę wodną rejestruje starosta, który sprawuje także nad nimi nadzór i dlatego tak ważny jest współudział w projekcie Powiatu – dodaje.
W ramach projektu grupa ekspertów przekaże zainteresowanym osobom niezbędną wiedzę z zakresu zakładania spółek, wpływu sieci melioracyjnej na ochronę środowiska, plonowanie upraw, bezpieczeństwa podtopień. Pojawią się także zagadnienia pozyskiwania dodatkowych funduszy na działalność spółek oraz korzyści z łączenia się w związki spółek. Jednym z pierwszych działań będzie specjalna konferencja dla mieszkańców z udziałem dolnośląskich ekspertów. Następnie w zainteresowanych gminach odbędzie się cykl spotkań tematycznych, poświęconych zagadnieniom prawa wodnego i funkcjonowania spółek. Najbardziej zainteresowani mieszkańcy będą mogli wziąć udział w 2 wi-zytach w najlepszych spółkach wodnych na Dolnym Śląsku, aby z bliska poznać szczegóły działania i korzyści dla właścicieli gruntów. W trakcie projektu funkcjonować będzie specjalna strona internetowa oraz wydany zostanie poradnik.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2011 i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na kwotę 100 tys. zł. Partnerami merytorycznymi w projekcie są Powiatowa Izba Rolnicza, Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu, Wrocławski Związek Spółek Wodnych i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Projektem kierują Hubert Krech i Borysław Zatoka (radni powiatowi).