Praca w UE - szybciej, łatwiej?

Autor: 
Senator Stanisław Jurcewicz

System uznawania kwalifikacji zawodowych na obszarze Unii Europejskiej należałoby tak usprawnić i uprościć, aby obywatele krajów członkowskich, którzy chcą pracować w innych krajach Unii, mieli większe szanse na znalezienie zatrudnienia w ramach jednolitego rynku.
19 maja 2011 r. odbyło się spotkanie Komisji Gospodarki Narodowej Senatu RP z członkami Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Gospodarki Narodowej Sejmu RP. Zostałem upoważniony przez Przewodniczącego Komisji do przedstawienia opinii na temat uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE.
Jako, że na obszarze UE występuje różnorodność kształcenia i szkolenia oraz wymagań do wykonywania niektórych zawodów, podczas swojego wystąpienia zaproponowałem aby uproszczono wspólne procedury uznawania kwalifikacji zawodowych. Ponieważ od lat nie były weryfikowane wykazy działalności, należałoby również zweryfikować dyrektywy. W związku z tym, że na przestrzeni ostatnich 20 lat w systemie edukacji krajów członkowskich nastąpiły liczne zmiany konieczna jest również weryfikacja wymagań w zakresie kształcenia. Należy także uaktualnić listy dyplomów oraz wprowadzić europejską legitymację zawodową tzw. kartę zawodową. W mojej ocenie zmiany te są bardzo potrzebne. Dobrze i sprawnie funkcjonujący system wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych umożliwi realizację swobodnego przepływu osób. Jest to niezwykle ważny aspekt dla obywateli, którzy chcieliby podjąć pracę w innym kraju Unii.

Wydania: