Stroik wielkanocny w Szczytnej
W Szwajcarii Frankońskiej kultywuje się zwyczaj zdobienia przed Wielkanocą studni kolorowymi jajkami, wstążkami, girlandami, gałazkami świerkowymi i innymi ozdobami.
Płaskowyż Jury Frankońskiej jest dość ubogi w wodę. Zdobienie studni miało w czasach pogańskich na celu zdobycie przychylności bóstw żródeł, by nie poskąpiły wody. Później obyczaj ten był kultywowany także przez chrześcijan. Studnie pozostają ozdobione do 2 tygodni po Świętach Wielkanocnych.
Na wzór tej tradycji w Szczytnej ozdobiono zdrój uliczny na miejskim deptaku. Mniej więcej w połowie jego długości stoi niemal czterometrowa konstrukcja, ustrojona bukszpanem, kwiatami i wielkanocnymi jajkami, zwieńczona imponujących rozmiarów pisanką. Nowa ozdoba Szczytnej szybko stała się obiektem zainteresowań. Będąc w naszym mieście nie da się nie zauważyć tego okazałego “stroika wielkanocnego”.
Przy tworzeniu dzieła brali udział:
* Firma Usługi ślusarskie „Pachnowski”, Dariusz Pachnowski - metalowy szkielet
* Beata Krok, Tadeusz Baranowski – pisanka
* Agata Gębczyńska, Marian Halemba, Stanisław Kubajewski, Janina Kostyrko, Katarzyna Jakubowska, Anna Rzempołuch, Grażyna Sanetra, Danuta Ziembla – przystrajanie konstrukcji
* Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szczytnej – pomoc przy ustawianiu konstrukcji.