CETiK w Stroniu Śląskim - jak to się zaczęło?

Autor: 
inf. Marta Zilbert
stron.jpg

W uroczystości, która miała miejsce 14 marca br. w Stroniu Śląskim uczestniczyli niemal wszyscy, którzy wspierali ideę zagospodarowania budynku nieczynnego dworca PKP oraz pracowali przy stworzeniu nowego Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury. Wśród gości byli obecni m.in. wiceminister zdrowia Jakub Szulc, senator Stanisław Jurcewicz, posłowie Monika Wielichowska i Henryk Gołębiewski. Władze powiatu reprezentowali starosta kłodzki Maciej Awiżeń oraz członkowie Zarządu Powiatu Kłodzkiego – Krzysztof Baldy i Kazimierz Drożdż.
Dworzec kolejowy w Stroniu Śląskim stał nieczynny od wiosny 2004 roku. Gmina zabezpieczyła obiekt, podejmując jednocześnie starania o przejęcie tej nieruchomości od PKP. Współpraca władz powiatu z władzami gminy Stronie spowodowała, że w 2008 roku pojawiło się zielone światło dla doprowadzenia całej procedury do końca. Wszystkim zależało na tym, aby zabytkowy (pochodzący z 1897 roku) budynek przy ul. Kościuszki mógł dalej służyć mieszkańcom i turystom.
Korzystając z przepisu, który umożliwiał spółce kolejowej przekazywanie w zamian za wygaśnięcie zaległości podatkowych nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, którego mieniem w powiecie zarządza starosta, rozpoczęto działania zmierzające najpierw do przejęcia budynku od PKP, a następnie przekazania go gminie.
W październiku 2008 roku po uzyskaniu zgody Wojewody Dolnośląskiego podpisano akt notarialny dotyczący przejęcia tej nieruchomości od PKP na rzecz Skarbu Państwa, a już 29 grudnia tego samego roku Krzysztof Baldy ówczesny starosta kłodzki reprezentujący Skarb Państwa podpisał umowę darowizny na rzecz Gminy Stronie Śląskie. Pod koniec 2009 roku rozpoczęły się prace remontowe zdewastowanego budynku, a 14 marca 2011 burmistrz Zbigniew Łopusiewicz uroczyście otworzył tam Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury, które łączy tradycję z nowoczesnością.
11 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym w Kłodzku odbędzie się zorganizowane przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami spotkanie z władzami gmin powiatu kłodzkiego, na terenie których znajdują się pokolejowe budynki. Jak pokazuje przykład Stronia Śląskiego – skoro istnieją możliwości, poparte dobrą współpracą powiatu z samorządowcami, to należy wykorzystać taką szansę i na bazie istniejących obiektów „z przeszłością” tworzyć nowe i funkcjonalne, które przez kolejne lata będą mogły być wykorzystywane, mając wpływ na rozwój turystyki i kultury w powiecie kłodzkim.

Wydania: