Książki ks. Antoniego Dudka

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
dudek3.jpg

O twórczości literackiej ks. Antoniego Dudka pisaliśmy już wielokrotnie. To niezwykle „płodny” pisarz. Szczególnie obfitowały w jego liczne publikacje ostatnie lata. Od września 2009 r. ojciec Dudek jest kapelanem sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kłodzku. A więc powrócił do swego rodzinnego miasta. Praca i codzienne tu życie sprawiło, że zajął się w swej twórczości także historią i zabytkami Kłodzka, a także postaciami Ziemi Kłodzkiej. Publikacje ks. Dudka mają charakter popularny, autor nie waha się nawet zastosować formy komiksu, nawiązując współpracę z grafikiem. W tej formie wydał m.in. w ub. r. biografię ks. Hirschfeldera – pierwszego błogosławionego Ziemi Kłodzkiej.
W 2010 r. ukazała się pozycja pt. Most św. Jana. „Ten most zadziwiał mnie zawsze swoim urokiem, pięknem, tonący w kwiatach lub rozświetlony lampami wieczorową porą. Malowniczy, tak charakterystyczny dla hrabiowskiego Kłodzka, dźwigający dzieła sztuki, owiany legendą dla metod, jakimi go budowano” – tak zaczyna swój przewodnik po tym zabytku, podając podstawowe informacje historyczne obok zdjęć autorstwa Grzegorza Sadowskiego.
Natomiast swą najnowszą publikacją (z nr 8) o charakterze przewodnika, wydaną w 2011 r. przybliża historię Górki Mariańskiej w Kłodzku, z którą wiąże się jego wiele wspomnień z czasów młodości. W latach 60. XX w. podczas popołudniowych nabożeństw wielokrotnie służył tu do mszy jako ministrant. Wspomina też udział
w 1971 r. wspólnie ze swym ojcem w jej odnawianiu i zbudowaniu postumentu kamiennego pod ołtarz polowy. Górka Mariańska była pierwszym domem franciszkanów, zanim przejęli klasztor w mieście. Były także plany wybudowania tu wspaniałej siedziby franciszkańskiej – zachował się nawet projekt tej budowli autorstwa wybitnego niemieckiego architekta H. Poelziga. W publikacji znajdziemy wiele ciekawostek historycznych z dziejów tego niezwykłego miejsca, zaprezentowanych w porządku chronologicznym. Autor pozyskał sporo ciekawych materiałów archiwalnych ikonograficznych, m.in. przedstawił ze zbiorów Muzeum Etnograficznego obrazki z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem na Górze Maryi. Niektóre z nich na odwrocie zawierały modlitwy, których teksty w tłumaczeniu na j. polski również przytacza. Historię kapliczki zamyka nawiązując do współczesnych czasów – przypomina o włamaniu i kradzieży, która miała miejsce w 2000 r., a także renowacji stacji Drogi Krzyżowej w 2004 i poświęceniu nowych stacji w 2005 r. Autor prosi o przyjęcie tej książeczki „jako prośbę podziękowania Bogu i ludziom za takie miejsce na ziemi”.
Chciałabym też przypomnieć znacznie wcześniejsze wydawnictwo, bo z 2003 r., pt. Kłodzkie curriculum vitae. Podróż sentymentalna, którą autor zadedykował „Ludziom i miastu niezwykłemu”. To książka autobiograficzna, w której proponuje podróż po Kłodzku, pokazując znane miejsca, z którymi osobiście był w jakiś sposób związany. Ks. Dudek pisze, że „śledząc historyczne dzieje miasta, podziwiając jego barokowe piękno
/.../ doszedłem do wniosku, że dopiero teraz właśnie zaczynam się czuć z nim związany emocjonalnie. /.../ wracam do niego wspomnieniami, próbując nieudolnie spisać kłodzkie curriculum vitae, żeby uchwycić w nim refleksje, wymykające się wymogom oficjalnie spisanego „urzędowego” życiorysu. Książkę opatrzył ilustracjami – rysunkami przedstawiającymi obiekty architektoniczne Kłodzka, z którymi jego wspomnienia się wiążą.

Wydania: