Almanach Ziemi Kłodzkiej - po raz szósty

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
almanach2011.jpg

Od 2006 r. Oficyna Wydawnicza „BRAMA” wydaje publikację pod nazwą „Almanach Ziemi Kłodzkiej”, w której zamieszcza artykuły z zakresu historii, turystyki i kultury naszego regionu. Miłośnicy tego wydawnictwa pamiętają, że artykułom zawsze towarzyszy kalendarz na dany rok, ilustrowany barwnymi widokami. W tym roku zamieściliśmy fotografie przedstawiające parki zdrojowe w Polanicy Zdroju, Dusznikach Zdroju, Kudowie Zdroju, Lądku Zdroju i Długopolu Zdroju oraz ogród japoński w Jarkowie, a także odrestaurowaną w ub. roku, atrakcyjną fontannę w Międzylesiu i nowości w zakresie rozwoju terenów parkowych i rekreacyjnych w Szczytnej.
W tegorocznym Almanachu przeczytacie Państwo na temat: Gerharda Hirschfeldera. Od 2010 r. mamy pierwszego błogosławionego Ziemi Kłodzkiej. Warto dowiedzieć się, jakie inicjatywy podejmowane były w zakresie popularyzacji tej postaci. Julii Molińskiej-Woykowskiej – polskiej George Sand. Kto dziś wie, kim była ta emancypantka? Niezbyt znane są także jej związki z Ziemią Kłodzką i fakt, że jest autorką książki o Kudowie Zdroju. W części historycznej zamieszczone zostały także krótkie rysy dziejów dwóch placówek oświatowych: Szkoły Szklarskiej w Szczytnej – już wkrótce likwidowanej oraz Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Kłodzku, która obchodziła w ub.r. swoje 65-lecie. Dla miłośników numizmatyki mamy kolejne ciekawostki z dziejów kłodzkiej mennicy – przykłady najstarszych kłodzkich monet z czasów Puty z Czastolowitz i Ulryka von Hardeck.
Natomiast dla miłośników historii naszej obyczajowości polecamy kolejny artykuł - etiudę literacką pt. Każde miasteczko ma swoje Zacisze, zawierającą wspomnienia zpomnianej już dziś knajpki w Bystrzycy Kłodzkiej z k. lat 70. XX w. oraz Hostinca u Pepy w pobliskiej, przygranicznej miejscowości czeskiej.
W części poświęconej turystyce przedstawione zostało podsumowanie imprezowej promocji turystycznej podejmowanej w latach 1992-2010 na Ziemi Kłodzkiej.
W dziale Kultura zamieszczono prezentację Biblioteki Miejskiej w Szczytnej – aktywnej i twórczej placówki kulturalnej tego miasta oraz przedstawiono działalność Teatru Więziennego „Po drodze...” w Kłodzku z okazji minionego 10-lecia tego jedynego w Polsce profesjonalnego teatru więziennego. Przypadające na ten rok 10-lecie kłodzkiej imprezy kulturalnej pn. Dzień Akordeonu stało się okazją do wyjaśnienia skąd wziął się pomysł na tę cieszącą się popularnością inicjatywę. A przy okazji przeczytamy ciekawą historię samego instrumentu.
W dziale Literatura polecamy naszym Czytelnikom publikacje dot. Ziemi Kłodzkiej zawarte w czasopiśmie „Śląski Labirynt Krajoznawczy” (za lata 1990-1997) oraz prezentujemy wybrane nowości wydawnicze z ub. roku. Dla miłośników prozy mamy opowiadanie - jak zwykle romantyczne – Katarzyny Redmerskiej pt. „Czerwcowy deszcz”, a w dziedzinie poezji – wiersze Danuty Chmielarz i Mirkowe Zapiski.
Następnie prezentujemy ciekawy materiał statystyczny, opracowany naukowo przez Teresę Cimoszko – na podstawie przeprowadzonej przez siebie ankiety – z którego dowiemy się, czy występuje na terenie Ziemi Kłodzkiej motywowanie do pracy pracowników. I już na zakończenie Almanachu aktualne informacje dot. władz poszczególnych gmin Ziemi Kłodzkiej – czyli VI kadencji 2010-2014 – które także za jakiś czas posłużą jako materiał historyczny.
Autorami opracowań są: Danuta Chmielarz, Irena Klimaszewska, Liliana Stopka, Maciej Awiżeń, Marek Gałowski, Teresa Cimoszko, Katarzyna Redmerska, Mirosław Awiżeń oraz Krystyna Oniszczuk-Awiżeń – także redaktorka tego wydawnictwa. Autorami zaś zdjęć są: Marek Gałowski, Eugeniusz Chaszczewski, Barbara Bulanda i Danuta Chmielarz.
Zapraszamy Państwa do lektury. Warto dołożyć do swej biblioteki regionalnej tę szóstą już z rzędu publikację almanachową. Wasze zainteresowanie Almanachem pomoże nam na pewno w podjęciu decyzji, czy warto go nadal kontynuować. Czy warto szukać kolejnych ciekawostek, dokonywać podsumowań, – czekamy na opinie.

Wydania: