Widziane z Senatu
WIĘCEJ PIENIĘDZY…
Dnia 11 stycznia 2011 roku, podczas 68. posiedzenia Senatu, Senator RP Stanisław Jurcewicz zabrał głos podczas obrad nad ustawa budżetową na rok 2011 w sprawie zwiększenia środków finansowych na Fundusz Pracy.
Senator Jurcewicz zwrócił się do Ministra Finansów między innymi w kwestii finansowania promocji zatrudnienia i aktywnych form bezrobocia. Zadał pytanie dotyczące przeprowadzenia analizy finansowej środków zaangażowanych w Funduszu Pracy. Senator zwrócił uwagę na fakt, że wśród osób do dwudziestego piątego roku życia, a później po czterdziestym piątym roku życia, jest największe bezrobocie. Dodał, że środki, szczególnie przeznaczone dla ludzi młodych, młodocianych pracowników i stażystów są niewielkie. Zdaniem senatora Jurewicza należałoby zatem sporządzić kwestię przeprowadzenia takiej analizy po pierwszym półroczu, aby się temu przyjrzeć.
Senator wskazał także na sytuację dotyczącą migracji młodzieży, która w jego opinii nie jest bez znaczenia. Według niego może być poważny problem, jeśli chodzi o propozycje zatrudnienia dla naszej młodzieży po ukończeniu edukacji. Zaapelował zatem o to, aby w jak najkrótszym czasie zwiększyć pieniądze na staże, na zatrudnianie młodocianych, na wynagrodzenia z racji zatrudniania pracowników młodocianych oraz na ubezpieczenia.
DZIECI WRÓCIŁY DO MATEK!
Informujemy, że po interwencji senatora RP Stanisława Jurcewicza dotyczącej umieszczenia rocznej oraz 2-5 miesięcznej dziewczynki w placówce opiekuńczo-wychowawczej, sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Dziecka – pan Marek Michalak. Po przekazanych przez Senatora informacjach, Rzecznik Praw Dziecka monitorował przebieg toczących się postępowań poprzez zgłoszenie swojego udziału w postępowaniach toczących się przed Sądem Rejonowym.
Obie dziewczynki zostały zwolnione z placówki opiekuńczo-wychowawczej i obecnie przebywają z rodzicami. Szczególne podziękowania należą się rzecznikowi Praw Dziecka – panu Markowi Michalakowi za zaangażowanie i wrażliwość na sprawy dzieci. Tak skuteczne zadziałanie było możliwe dzięki przyjętym w roku ubiegłym poprawkom Senatu w ustawie o zmianie ustawy Rzeczniku Praw Dziecka. Od 9 listopada 2010 r. Rzecznik Praw Dziecka może brać udział w postępowaniu w sprawach nieletnich na prawach prokuratora, składać kasacje, skargi kasacyjne oraz wnioski w sprawie rozstrzygnięcia rozbieżności wykładni prawa w zakresie praw dziecka.