Fotografia dzikiej przyrody - wystawa w Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Wystawę tworzy 70 zdjęć, wybranych z wystaw będących wynikiem konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year w latach 2002 - 2010.
Dzisiaj jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs w zakresie fotografii dzikiej przyrody. Na jego ostatnią edycję zgłoszono ponad 31 tys. zdjęć, wykonanych przez 3 tys. fotografów, z 83 krajów. Przez jałowe pustynie, ponad wzniosłe granie, w gęstej tropikalnej dżungli i na otwartym oceanie - te zdjęcia są nie tylko obrazowymi ambasadorami świata Natury, ale ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości.
Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie - dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu, wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej jakość w przyszłości.
Dziewiąty rok z rzędu wystawa wpisuje nasz kraj na listę kilkudziesięciu państw na wszystkich kontynentach, gdzie już od wielu lat rokrocznie ogląda ją ponad milion osób. Zdjęcia ją tworzące są nie tylko obrazowymi ambasadorami świata Natury. Ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości. Nic nie oddziałuje bardziej niż sugestywna fotografia, która stymuluje wyobraźnię, zajmuje umysł i porusza serce.
Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursów fotograficznych Wildlife Photographer of the Year, z lat 2002 – 2010, organizowanych przez BBC Wildlife Magazine oraz Natural History Museum w Londynie.
Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i ósmy rok z rzędu w Polsce.
Na wersję wystawy, prezentowaną w Muzeum Ziemi Kłodzkiej składa się 70 wybranych zdjęć z 9 ostatnich edycji, nagrodzonych i wyróżnionych w kilkunastu kategoriach, autorstwa 68 fotografów z 22 krajów, w tym 2 zdjęcia z Polski. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród 20 - 43 tys. fotogramów, nadsyłanych rokrocznie w latach 2002 - 10.
Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy można najogólniej określić w kilku punktach:
* podnieść status fotografii dzikiej przyrody do rangi głównych nurtów współczesnej sztuki,
* stać się najpoważniejszym forum fotografii tego rodzaju, przedstawiając światowej widowni najlepsze obrazy natury,
* inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody,
* przedstawiać zgromadzone dzieła ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jego przyszłość.
Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez coraz większą ilość widzów. Jeśli zliczyć ich wszystkich, to rokrocznie jest to już znacznie więcej niż milion osób, na wszystkich kontynentach, z czego w Polsce ok. 70 - 80 tys.
Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Partnerem wystawy w Polsce jest Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.
Organizatorem wystawy w Polsce jest Agencja Zegart - Jerzy Zegarliński, ul. Zajęcza 8/23, 85-809 Bydgoszcz, tel. 52/3719572, kom. 502600723, zeg-art@wp.pl