Śmieciowe dylematy

Autor: 
D. Chmielarz

Nowe rachunki za wywóz nieczystości stałych mogą mieszkańców gminy Szczytna zszokować, szczególnie tych z rodzin wieloosobowych. Podwyżka o 40 i więcej procent to bardzo dużo. Ale nie wzięła się z niczego.
Jak to z normatywami było.
Gdy w maju 2007 r. Wchodził w życie Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Szczytna, wydawało się, że rozwiąże chociaż w części wiele problemów nękających mieszkańców. Szczytna była brudna, umowy na wywóz nieczystości stałych należały do rzadkości, podrzucanie śmieci, wyrzucanie ich gdzie się dało, było codziennością. W REGULAMINIE więc ustalono średnie ilości jako jednolity normatyw odpadów komunalnych wytwarzanych przez właścicieli nieruchomości w gospodarstwach domowych i innych źródłach w ciągu roku. Zobowiązano też właścicieli do zawarcia umów na wywóz nieczystości stałych i płynnych. Jednolity normatyw był zaniżony (chodziło o zachęcenie do umów)- dla mieszkańców miasta 1m3/ osobę, mieszkańców wsi- 0,5m3/osobę. Umów przez kolejne 3 lata znacznie przybyło, ale też okazało się, że ZGKiM wywozi znacznie więcej śmieci, niż z umów wynika. Obecnie ta norma, zgdnie z obliczeniami, w mieście powinna wynosić 1,67m3/osobę, na wsi- 1,08m3/osobę. Zakład ponosił więc znaczne straty. Trzeba było normatywy urealnić.
Nowa ustawa śmieciowa.
Propozycje nowych normatywów przedstawił dyrektor R. Drozd na zebraniach komisji RM i na sesji. Udokumentował szczegółowymi obliczeniami. Wynikało z nich, że bardziej zbliżone do rzeczywistości są wielkości: dla miasta-1,4m3/osobę, dla wsi-0,8m3/osobę.
W trakcie dyskusji nad propozycjami padały różne uwagi. Dlaczego różnica między wsią i miastem jest taka duża? Na jakiej podstawie działkowcy mają płacić 0,4m3 za śmieci od ogródka? Komisja Spraw Społecznych zaproponowała podniesienie normatywu dla wsi do 0,9m3/osobę. Głosy były stanowcze, wniosków formalnych kilka. Emocje ostudził burmistrz M.Szpanier. Podwyżka jest duża, stwirdził, ale niezbędna. Przygotuje wszystkich na to, co czeka nas w przyszłym roku, bo będzie jeszcze gorzej.
W rezultacie przyjęto propozycje ZGKiM, wykreślono z uchwały zapis o obciążeniu działkowców.
Dlaczego nie wszyscy.
Nieczystości powstają również w instytucjach, plac. oświatowych, zakł. usługowych, sklepach, lokalach gastronomicznych i ośrodkach wypoczynkowych. Tej grupie wytwórców nieczystości nie poświęcono publicznie uwagi, a nowe normatywy albo poszczególnych z nich nie dotyczą, albo w bardzo niewielkim stopniu. A przecież gołym okiem widać, że nieczystości wszędzie jest węcej, a normatywy zaniżone były dla wszystkich.
Epilog.
Śmieci powinne chodzić za tymi, którzy je rozrzucają- zauważyła pewna mieszkanka Szczytnej, patrząc na brudy ujawnione przez topniejący śnieg. Byłby to pouczający widok- puszki, butelki, papiery, pety, psie kupy- rządkiem za właścicielem. Za śmieci powinni płacić wszyscy, którzy je wytwarzają. Ale śmieci jak plotki- od ich wytwórców trzymają się z daleka.

Wydania: