I Otwarte Mistrzostwa w Zjazdach na Saniach Rogatych

Autor: 
Grzegorz Szczygieł

W dniu 20.02.2011 roku (niedziela) Gmina Bystrzyca Kł. będzie głównym organizatorem imprezy sportowo - rekreacyjnej pn. „Otwarte Mistrzostwa Międzygórza w Zjeździe na Saniach Rogatych”.
Tradycja zjazdów pojawiła się na początku XX wieku i przywędrowała w Masyw Śnieżnika z Karkonoszy. Ludzie przebywający tłumnie na wypoczynku w Międzygórzu chętnie brali udział w tej zabawie. Sanie końmi wywożono do Schroniska na hali pod Śnieżnikiem. Turyści wędrowali pieszo, upajając się srogą zimą, czy też przy słonecznej pogodzie alpejskimi widokami, których w Masywie Śnieżnika nie brakuje. Zdrowotne wędrówki połączone ze zdobyciem szczytu i obowiązkowym wejściem na wieżę widokową często kończyły się odwiedzeniem „Lejów”, by poczuć się jak na Korwaczu (szczyt na lodowcu 3500 m. n.p.m.) w St. Morit z- Szwajcaria (jeden z najlepszych kurortów sportów śnieżnych na świecie).
Przeważnie obowiązkowe zdobycie szczytu kończyło się w schronisku sutą biesiadą z wymyślnymi daniami, której towarzyszyły tańce i śpiew. „Ceremonię” całodziennej wyprawy kończyła nagroda w postaci zjazdu na tzw. rogatych saniach. Długo trwający zjazd, często powyżej 6 km. do centrum Międzygórza dostarczał niezapomnianych przeżyć i przyciągał turystów do Międzygórza jak przysłowiowy „magnes”. Ruch turystyczno- rekreacyjny tętnił niesamowicie, o czym świadczy wybudowanie w 1882 r. Sanatorium dra. Jenisza (obecnie D.W. „Gigant 1882”) na 220 miejsc noclegowo-żywieniowych i wielu innych ośrodków, również w okolicznych miejscowościach.
Powyższym działaniem pragniemy przywrócić dawną tradycję i zachęcić do odwiedzenia Międzygórza. Zjazdy na „Saniach Rogatych” mają stanowić jedną z form ożywienia ruchu turystycznego oraz uzupełniać zimową ofertę turystyczną ziemi bystrzyckiej.
Impreza nasza będzie promowana przez Radio Wrocław, TV „Orlica” w Bystrzycy Kł., TV Kłodzko, „Słowo Sportowe”, a także przez tygodniki Ziemi Kłodzkiej.

Wydania: