Czy będzie bezpieczniej?

Autor: 
Biuro Senatora RP Stanisława Jurcewicza

We wtorek, 4 stycznia 2011 roku odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury, na której Senator RP Stanisław Jurcewicz był sprawozdawcą przyjętej przez Senat 26 listopada 2010 roku ustawy o kierujących pojazdami. Senat wniósł 47 poprawek, z których Komisja sejmowa przyjęła 44. Celem przyjętych rozwiązań jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych - których w naszym kraju jest trzykrotnie więcej niż średnia w krajach UE oraz zminimalizowanie nieprawidłowości w szkoleniu kierowców i dostosowanie do wymogów Unii Europejskiej.
Młodych kierowców czeka okres próbny i „zielony listek” umieszczany na tylnej i przedniej szybie pojazdu. Kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B, będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. – Według statystyk ponad dwie piąte wypadków powodują kierowcy w wieku 18-24 lata, dlatego okres próbny ma być przedłużany w razie popełnienia przez nadzorowanych kierowców wykroczeń drogowych. W razie popełnienia dwóch wykroczeń kierowca będzie kierowany na kurs reedukacyjny, a w przypadku popełnienia trzech – prawo jazdy zostanie mu odebrane.
Na kurs reedukacyjny – a nie ponowny egzamin, jak obecnie – będą kierowane osoby, które za wykroczenia drogowe zbiorą ponad 24 punkty karne. Zgodnie z ustawą zamiast karty motorowerowej będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM uprawniające do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych. Będzie je można wyrobić od 14. roku życia. Dla początkujących motocyklistów zostanie wprowadzona nowa kategoria – prawo jazdy A2, uprawniające do prowadzenia motocykli z silnikami o mocy do 35 kW. Aby prowadzić motocykle, młody kierowca będzie musiał najpierw zdobyć prawo jazdy na małe motocykle – A1 (w wieku 16 lat) lub A2 – jeśli skończy 18 lat. Po następnych dwóch latach będzie się mógł ubiegać odpowiednio o prawo jazdy kat. A2 lub A.
Miejmy nadzieje, że przyjęte rozwiązania wpłyną na dalsze zmniejszenie liczby wypadków drogowych, eliminację negatywnych zjawisk związanych
z procesem uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, przez co znacznie poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego w Polsce.

Wydania: