To był czas trudnych decyzji i korzystnych zmian - rozmowa z Krzysztofem Baldym - starostą kłodzkim (cz.1)
- Przez prawie 3 lata pełnił Pan funkcję starosty kłodzkiego. Co przez ten czas zmieniło się w naszym powiecie?
- Na to pytanie należy odpowiedzieć, analizując poszczególne najważniejsze dziedziny funkcjonowania naszego samorządu. Zmieniło się bardzo dużo zarówno w służbie zdrowia, jak i w szkolnictwie ponadgimnazjalnym, opiece społecznej, ale też w sferze promocji, kultury i turystyki. Ta kadencja nie należała do najłatwiejszych. Przypomnę, że zaczynaliśmy pracę z pustą kasą powiatową i wielu pracowników otrzymało wynagrodzenia z opóźnieniem. Często musieliśmy podejmować trudne i niepopularne decyzje, które dziś przynoszą wymierne efekty. Mam poczucie, że sytuacja powiatu kłodzkiego na starcie czwartej kadencji jest znacznie lepsza. Kondycja finansowa powiatu (zadłużenie zmniejszone z 55% do 40%), spadek bezrobocia (stopa bezrobocia w 2006 wynosiła 27,2%, dzisiaj 21,2 %, które jest najniższe od kilku lat pomimo kryzysu), oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców poprzez doposażenie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego to zauważalne działania, które zaliczam na plus obecnej kadencji.
- Zacznijmy w takim razie od służby zdrowia.
- Do najważniejszych osiągnięć z zakresu polityki zdrowotnej należy zaliczyć z pewnością restrukturyzację placówek służby zdrowia na naszym terenie oraz liczne inwestycje. W SP ZOZ w Kłodzku prowadzona jest termomodernizacja i remont wielu obiektów, zamontowano windy, zakupiono 3 nowe karetki dla Pogotowia Ratunkowego, wdrożono system „TeleEkg”. Znaczne nakłady zostały też przeznaczone na wyposażenie kłodzkiego szpitala w nowoczesny sprzęt RTG, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, utworzona została pracownia hemodynamiki. W obrębie służby zdrowia było w pewnym momencie tej kadencji bardzo wiele tarć, niepokojów i niedobrej energii, którą na szczęście dla mieszkańców udało się nam opanować i skierować wszystko w dobrą stronę. Trzeba też wspomnieć, że SP ZOZ w Kłodzku oraz Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy-Zdroju zawarły między sobą porozumienie, którego celem jest poprawa świadczonych usług zdrowotnych dla mieszkańców naszego powiatu i jest to już odczuwalne. Oba szpitale doskonale uzupełniają swoją ofertę usług medycznych. Oczywiście na tym polu jest wciąż bardzo dużo do zrobienia, ale jestem przekonany, że owa stabilna baza pozwoli w kolejnych latach na dalszy rozwój.
Niestety, służba zdrowia jest bardzo często wykorzystywana do manipulowania opinią publiczną w celu wywołania niepokoju, zamieszania politycznego tylko po to, by lokalni politycy mogli zaistnieć i egoistycznie zbić na tym kapitał wyborczy. Nie mogę zaakceptować takich metod działania, zwłaszcza gdy dotyczy to bezpieczeństwa medycznego obywateli. Przykładem może być chociażby ostatnia sesja nadzwyczajna, która była wyłącznie nastawiona na szum medialny.
- A szkoły? Powiat jest organem prowadzącym dla 17 szkół i placówek oświatowych. Co w tej kwestii może Pan uznać za sukces?
- W oświacie, podobnie jak w służbie zdrowia, dokonaliśmy poważnych zmian. Utworzono Zespół Placówek Socjoterapeutycznych w Kłodzku, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Kudowie, powstało Powiatowe Centrum Doradztwa i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego. Duża część środków przeznaczona została na modernizację, remonty i doposażenie. W kilku szkołach przeprowadzono remonty generalne, remonty sal gimnastycznych, pracowni specjalistycznych, w innych wymienione zostały okna czy instalacja elektryczna. Ale też doprowadziliśmy do odrestaurowania zabytkowej Izby Pamięci w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku i zabytkowej auli w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej. 10 szkół ponadgimnazjalnych wyposażono w pracownie multimedialne. Realizowany jest także ważny projekt dla szkół zawodowych z naszego powiatu, które za kwotę 3,5 mln zł w ciągu najbliższych lat zostaną doposażone w sprzęt praktyczny do nauki zawodu. I jeszcze nie tak dawno podpisałem z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego porozumienie o utworzeniu nowoczesnego Centrum Kształcenia Zawodowego w branży hotelarsko-gastronomiczno- turystycznej przy RST w Polanicy-Zdroju i choć realizacja tego projektu będzie już zadaniem dla kolejnego starosty, ja mam dużą satysfakcję.
- Powiat Kłodzki miał też dużo do zrobienia w kwestiach opieki społecznej.
- Już w 2009 roku udało się nam doprowadzić do tego, że wszystkie domy pomocy społecznej położone na terenie powiatu kłodzkiego i będące pod naszym nadzorem uzyskały europejską standaryzację, co oznacza, że zostały pod względem bezpieczeństwa i komfortu pensjonariuszy dostosowane do unijnych wymogów. To z pewnością duży sukces. Na zaspokojenie potrzeb osób niepełnosprawnych z terenu powiatu kłodzkiego przeznaczono w tej kadencji ze środków PFRON niemal 14 mln złotych. Zdaję sobie sprawę, że to kropla w morzu potrzeb, ale małymi krokami, współpracując ze Społeczną Radą Osób Niepełnosprawnych, Sudeckim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych i innymi organizacjami pomocowymi, realizowaliśmy najważniejsze zadania, które miały służyć ułatwianiu codziennego życia osobom niepełnosprawnym. Środki przeznaczone zostały m. in. na dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, czy uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych. Udało się utworzyć również Niepubliczny Ośrodek Adopcyjno–Opiekuńczy w Kłodzku, a także prowadzonych jest szereg działań związanych ze zwiększeniem liczby zawodowych rodzin zastępczych.
c.d. rozmowy za tydzień