Krzyżowa
Wracając ze Świdnicy zatrzymaliśmy się jeszcze w Krzyżowej. To tutaj w czasie II wojny światowej odbywały się – w posiadłości rodziny von Moltke – spotkania „Kręgu z Krzyżowej” (Kreisau), grupy przeciwników narodowego socjalizmu. To tutaj 12 listopada 1989 roku odprawiona została Msza Pojednania, podczas której doszło do symbolicznej wymiany znaku pokoju miedzy polskim premierem Tadeuszem Mazowieckim i kanclerzem RFN Helmutem Kohlem.
Po Mszy Pojednania znalazły się środki na sfinansowanie odbudowy i wyposażenie międzynarodowego ośrodka spotkań w Krzyżowej – inwestycji służących pojednaniu polsko-niemieckiemu.
Obecnym właścicielem kompleksu jest niezależna pozarządowa organizacja pożytku publicznego Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, propagująca idee pokojowego i tolerancyjnego współżycia narodowości, poglądów i wyznań.
W Krzyżowej odbywają się międzynarodowe spotkania młodzieży w duchu idei wzajemnego poznania, wyzbycia się uprzedzeń oraz propagowania wiedzy o Krzyżowej i historii tego miejsca.