Szlak Solidarności

Autor: 
inf. Marta Zilbert

W Starostwie Powiatowym 16 października br. odbyła się konferencja inaugurująca Szlak Kurierów Solidarności w Górach Złotych. Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, a partnerem w jego realizacji było Starostwo Powiatowe w Kłodzku. W uroczystości wzięli udział polscy i czescy kurierzy oraz inne osoby związane z opozycją demokratyczną, m.in. Zdzisław Dumański, Miroslav Odloźil, Jarosław Broda i Warcisław Martynowski. Gości, w imieniu Starosty kłodzkiego, powitał Maciej Awiżeń.
Projekt pod nazwą Szlak Kurierów Solidarności w Górach Złotych został zainicjowany w 2010 roku - roku trzydziestolecia Sierpnia‘80 , w nawiązaniu do tradycji górskich spotkań przedstawicieli Karty‘77 i KSS KOR zorganizowanych na Drodze Przyjaźni – granicznym szlaku biegnącym głównym grzbietem Karkonoszy wiosną i jesienią 1978 roku. "17 października w Lądku-Zdroju odsłonięta została tablica pamiątkowo-informacyjna w językach polskim, czeskim, niemieckim i angielskim. Na tablicy zaznaczono miejsca, gdzie następowały przerzuty oraz te, w których odbyły się solidarnościowe spotkania plenarne."
Turystyczny Szlak Kurierów Solidarności został utworzony w okolicach Lądka-Zdroju, a planowany jest także po czeskiej stronie w rejonie miasta Javornik. Ma on przybliżać wiedzę o tej mało znanej karcie naszej historii poprzez przedstawienie jej w formie zajmującej i zrozumiałej dla różnych środowisk i grup wiekowych odbiorców. W znaczących punktach na trasach umieszczono emblematy oraz tablice informacyjne, kto, kiedy i w jakim celu z tych szlaków korzystał, co ma stanowić swoistą formę edukacji nie tylko historycznej i obywatelskiej, ale również regionalnej i turystycznej. Spacerowy charakter ścieżek oraz planowana infrastruktura sprawiają, że Szlak jest dostosowany do użytkowania nie tylko przez wykwalifikowanych turystów, ale również przez kuracjuszy i ludzi starszych, a pewne fragmenty są także przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Niebawem dostępna będzie także mapa szlaku wraz z opracowaniem historycznym.
Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Wydania: