XIII Dolnośląski Festiwal Nauki 2010

Autor: 
Natalia Przygrodzka

Od 17 września do 22 października 2010 na terenie naszego województwa trwa Dolnośląski Festiwal Nauki,
w tym roku pod hasłem „Piękno różnorodności”. Całość podzielona jest na pewne etapy w różnych miejscowościach. W dniu 6 października ceremonia otwarcia edycji regionalnej Ziemi Kłodzkiej odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Bystrzycy Kłodzkiej. Uroczystość była bardzo oficjalna, nie zabrakło ważnych osobistości, takich jak pani burmistrz Renata Surma, zastępca starosty kłodzkiego pana Marka Bogdała, dyrektora Wydziału Oświaty Ryszarda Rylla, dyrektorów szkół w Bystrzycy Kłodzkiej, przedstawicieli Kościoła oraz wielu wykładowców z uczelni wrocławskich. Całość prowadziła pani Małgorzata Żochowska, nauczycielka geografii
w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej.
Uroczystość została otwarta pięknym występem młodej pianistki, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego w Bystrzycy Kł. W przerwie przemówień można było posłuchać hejnału Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odegranego na trąbce.
Cały festiwal jest adresowany do osób interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata. Celem festiwalu przede wszystkim jest zmiana myślenia o nauce. Organizatorzy pragną, aby nauka nie była postrzegana jako nieprzenikliwa, niedostępna i niezrozumiała. Chcą przybliżyć jej tematy, zagadnienia korzyści, jakie z niej płyną, pokazać jej postęp w różnych dyscyplinach oraz nowe kierunki, jak biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia. Jest to sposób zintegrowania środowiska naukowego i przybliżenia go najmłodszym uczestnikom.

Wydania: