Szachowy zdrój

Autor: 
JaRo

Czyli o tym, jak Polanica Zdrój na dwa tygodnie staje się stolicą szachów, o wynikach i sukcesach szczególnie miejscowych graczy podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Szachowego pamięci Akiby Rubinsteina.
Sam Festiwal jest najstarszym tego typu w Polsce i należy do jednych z najstarszych w Europie. Od zawsze odbywał się w Polanicy Zdroju i zdołał na stałe wpisać się w krajobraz tego uzdrowiska. Parady szachistów, pokazy żywych szachów i wreszcie emocjonujące rozgrywki, zabierają mieszkańców i kuracjuszy w nieco inny klimat. Corocznie Festiwal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony graczy, jak i obserwatorów, którzy gdzieś tam w domowym zaciszu pogrywają. To ważne dla organizatorów, czyli Miejskiego Centrum Kultury choćby ze względu na fakt, że szachy to niełatwa gra, wymagająca niezwykłej koncentracji, umiejętności analizowania i przewidywania tego, co zrobi przeciwnik. W tegorocznej edycji udział w Festiwalu wzięło ponad 360-ciu graczy.
W związku z modernizacją Teatru Zdrojowego turniej rozgrywany był w Hotelu „SANA” i w Hotelu „NASZ DOM”. Od 18 do 28 sierpnia w tych dwóch miejscach, na przemian można było podziwiać poczynania zawodników z całego kraju i nie tylko. Swoich największych starań, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem dokładali nowy dyrektor Festiwalu Rafał Siwik oraz dyrektor organizacyjny Marek Mazurkiewicz.
Na uwagę zasługują wyniki uzyskane przez graczy Ziemi Kłodzkiej, w najwyższym rankingowo turnieju „A” IV miejsce zajął Paweł Łaszewicz z UKS GCK Radków. W turnieju „B” V miejsce dla gracza tego samego klubu Dariusza Gromczaka. W turnieju „E” (seniorzy) V miejsce wywalczył Władysław Drążek z KS Polanica. Natomiast w turnieju „D” (do lat 10-ciu) III miejsce zdobył Maksymilian Bogut też z KS Polanica. Łączna pula nagród była godna i wynosiła ok. 28.000 zł. Zwycięzcą turnieju „A”, a zarazem całego Festiwalu został zawodnik STILON GORZÓW – mistrz międzynarodowy – Kacper Piorun, który pokonał m.in. dwóch arcymistrzów i zainkasował główną nagrodę 4.000 zł. Mimo braku turnieju arcymistrzowskiego (tzw. kołówki), frekwencja i poziom organizacyjny świadczą o dużym znaczeniu tej imprezy, w której obok pięciu turniejów zasadniczych rozegrano także dwie symultany, trzy turnieje szachów błyskawicznych, turniej szachów szybkich i konkurs rozwiązywania zadań szachowych.

Wydania: