Zamek Czocha

Autor: 
Ania Kurtasz
ania.jpg

Wracając z Lwówka Śląskiego nie mogłam sobie odmówić przyjemności zobaczenia Zamku Czocha. Znajduje się on we wsi Sucha niedaleko Leśnej.
Zamek powstał w pierwszej połowie XIV wieku z inicjatywy książąt świdnicko – jaworskich. Początkowo pełnił funkcję warowni granicznej, ale z czasem stał się lennem Czech. Z biegiem lat następowała jego modernizacja, zmiana wyglądu nastąpiła też po pożarze w XVIII wieku. Na początku wieku XX właściciel przebudował go w stylu romantycznym. Podczas II wojny światowej obiekt nie został zniszczony, możemy więc i dziś cieszyć się jego pięknem.
Obecnie w zamku znajduje się hotel, ale część pomieszczeń przeznaczona jest do zwiedzania. Można też obejrzeć ekspozycję będącą nawiązaniem do filmów, które tu kręcono: „Gdzie jest generał?”, „Tajemnica twierdzy szyfrów” czy „Wiedźmin”. Warto też skorzystać z oferty rejsu stateczkiem po pobliskim zalewie – z wody zamek robi naprawdę niesamowite wrażenie.
Cena zwiedzania jest przez niektórych uważana za zbyt wysoką, lecz moim zdaniem – przystępna (w porównaniu do innych obiektów, które miałam okazję widzieć). Wygodny, duży parking położony jest przy samym zamku. Szczerze polecam ten obiekt wszystkim amatorom średniowiecznych warowni.

Wydania: