Lądeckie impresje (116)

Autor: 
Janusz Puszczewicz

Jak co roku, podczas dożynkowych spotkań w Gminie Kłodzko PORTAL INTERNETOWY – ZIEMIA KŁODZKA przyznaje swoje „ZŁOTE KŁOSY”. Symboliczną nagrodę – którą czytelnicy i redakcja portalu honoruje najlepszych z najlepszych kłodzkiej gminy. W ten sposób honorujemy wspólnie tutejsze dokonania społeczno- kulturalne, szczególną promocję gminy i regionu zarazem czy osiągnięcia w zakresie agroturystyki.
W ubiegłym roku honorowe kłosy otrzymały m.in. tutejsze poetki pani Jadwiga Łazarowicz i Grażyna Sobczak. Nagrodzono również społeczność Roszyc za wyjątkową aktywność społeczną i kulturalną, bo też działo i dzieje się tu wiele. Jak zawsze - honorowymi kłosami chcielibyśmy wyróżnić wszystkich. Niestety przyjęte zasady ograniczają nas znacznie. Wybór był więc wyjątkowo trudny.
W tym roku pierwszy ZŁOTY KŁOS trafia do CHÓRU SOŁTYSÓW. Do chóru wyjątkowego nie tylko z racji składu, ale i dorobku artystycznego. Pisałem już o nim więcej przy okazji wydania pierwszej płyty. Nasze słowa uznania kierujemy za niemały dorobek artystyczny, ale i samą niezwykłą pasję. To wspaniała wizytówka nie tylko kłodzkiej gminy, ale i całego kłodzkiego regionu.
Drugi ZŁOTY KŁOS trafia do TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW KROSNOWIC za to wszystko, co czynią dla swojej Małej Ojczyzny. Długo by wyliczać dokonania i osiągnięcia grupy osób z Prezesem Franciszkiem Piszczkiem na czele. Sztandarowym dokonaniem jest m.in. coroczny prestiżowy Festiwal im. I. Reimanna. Z przyjemnością wręczamy tę honorową nagrodę za wielką pasję i nie mniejsze też dokonania.
Kolejny KŁOS niech zawędruje do Agroturystyki „PASJA” w Wojborzu, do pani Ireny Jarmołowicz Jędrzejczak.
O tym agroturystycznym gospodarstwie z Wojborza pisaliśmy już wielokrotnie, bo też może się poszczycić wieloma tytułami. W roku ubiegłym „Pasja” zdobyła np. tytuł „Najlepszej Zagrody na Dolnym Śląsku”, wcześniej była Nagroda Roku i wiele, wiele innych. Agroturystyczne gospodarstwo prowadzone wręcz wzorcowo, jest prawdziwą wizytówka tutejszej agroturystyki na miarę XXI już wieku. Z drugiej strony agroturystyka wyjątkowo szanująca i pielęgnująca tradycję, świadczy o tym odnowiony z taką starannością zespół budynków. Oby takich zagród i takich ludzi było tu jak najwięcej… I na koniec kolejny Złoty Kłos wręczamy OŚRODKOWI KULTURY GMINY KŁODZKO z siedzibą w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Za wyjątkową aktywność, za wszystko co czynią dla dzieci i młodzieży oraz wiele inicjatyw i dokonań społeczno- kulturalnych. Na ręce dyrektora Ośrodka pani Agnieszki Fedak kierujemy więc słowa uznania i życzenia - tylko tak trzymać dalej.Więcej w tym temacie na stronach www.ziemiaklodzka.pl
Tymczasem zatrzymam się jeszcze w kłodzkiej gminie. Wielokrotnie już chwaliłem tę gminę za liczne inicjatywy, pomysły i same działania. Kłodzka wieś pięknieje nam z roku na rok. Być może pewną zachętą jest organizowany gminny konkurs na najbardziej zadbaną i aktywną wieś. Na koniec lipca prowadziła Ławica. Dalej plasował się Marcinów, Starków, Wilcza czy Jaszkowa Dolna. Konkurs budzi wyjątkową aktywność, podejmuje się liczne działania wielkie, ale i te małe. W Wojborzu np. podjęto się remontu budynku nadbramnego przy kościele, Ołdrzychowice Kłodzkie podjęły się malowania kościoła, w Krosnowicach – remont krużganków wokół kościoła, w Podtyniu – powstała Aleja Kasztanowa itd…Powstają parkingi /Jaszkowa Dolna/, zagospodarowuje się zaniedbanie dotychczas miejsca /m.in. Ruszowice, Ławica, Mikowice, Szalejów Dolny/, łata się drogowe dziury, remontuje się mosty czy przystanki autobusowe. W Wilczej założono z kolei koło gospodyń wiejskich, które zawsze jest motorem kolejnych działań społecznych. Niby rzeczy na pozór małe, ale jednak poprawiające ogólny wygląd danej wioski. Takie działania jednoczą też w pewien sposób daną społeczność i to jest zapewne najważniejsze. Osobiście jestem zawsze pod wrażeniem tych działań i jego efektów.
Zapraszam do lektury kolejnych odcinków z tego cyklu. Już niebawem specjalne relacje z dwóch znaczących kłodzkich imprez. Pierwsza to „Polsko- Czeskie Święto Wsi” organizowane przez Gminę Kłodzko. Druga to „Kulinarne Pożegnanie Lata” w Kudowie Zdroju. Wcześniej być może spotkamy się na tych imprezach.

Wydania: