XVI Agrofeta w Szczytnej

Autor: 
Marek Gałowski
agro12 - Tarnawiczanki ze Starego Waliszowa - 2.jpg

To była już XVI Wielka Feta Agroturystyczna w Szczytnej. Przez kilkanaście lat istnienia „Agrofeta” przeistoczyła się z imprezy promującej agroturystykę regionu kłodzkiego w wielki festyn rozrywkowo-rekreacyjny. Tradycyjnie, w czasie dwóch dni minionego weekendu (7-8.VIII) działo się tu wiele. W sobotę rano cykl konkursowych zmagań rozpoczęły spławikowe zawody wędkarskie o puchar burmistrza Szczytnej. Po południu, w konkursie prowadzonym przez Nadleśnictwo „Zdroje”, drwale rywalizowali w przerąbywaniu kłód i rzeźbieniu
w drewnie (w niedzielę rzeźby zlicytowano na aukcji charytatywnej). Sobotni wieczór to koncerty: wystąpili m.in. Andrzej „Piasek” Piaseczny oraz młoda belgijska piosenkarka Katerine.
W samo południe w niedzielę rozpoczął się XV Dolnośląski Festiwal Przyśpiewek Wiejskich. Rywalizowało 10 zespołów z różnych zakątków Dolnego Śląska, w tym cztery z naszego regionu: „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa, „Tarnawiczanki” ze Starego Waliszowa, „Kukułki” z Wolan oraz „Jugowianki” z Jugowa. Puchar ministra rolnictwa zdobyli „Kostrzanie”; dwa kolejne miejsca zajęły „nasze” zespoły - 2. „Tarnawiczanki”, 3. „Kukułki”. Później rozstrzygnięto kolejne konkursy: m.in. na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne, konkurs piekarń oraz konkurs dla uczestników indywidualnych na najlepszy chleb „Agrofety”. Całej imprezie towarzyszyła szeroka prezentacja dorobku ludowego regionu kłodzkiego i sąsiednich. Na licznych stoiskach prezentowano i sprzedawano m.in. produkty pszczele, rękodzieło ludowe (m.in. hafty, gobeliny, obrazy), sadzonki drzew, krzewów i kwiatów. Swoją ofertę przedstawiło też kilka gospodarstw agroturystycznych (nie tylko foldery, ale też własne wypieki). Najwięcej jednak atrakcji przygotowano oczywiście dla dzieci. Odbyły się pokazy gołębi pocztowych oraz tresury psów pasterskich. Swoje możliwość wokalne i taneczne zaprezentowała młodzież z MOK-u w Szczytnej. Część koncertową rozpoczął zespół „Masters”, znany głównie z przeboju „Żono moja” (czyli częściowy „powrót do korzeni”, bo „Agrofeta” z disco polo kiedyś słynęła). Później wystąpiły dwa zespoły z Kłodzka o diametralnie odmiennych stylach muzycznych - „Vera Music” i „Grans”. Gwiazdą niedzielnego wieczoru był brytyjski zespół UK Legends, w którym występują muzycy grający i śpiewający dawniej m.in. w zespołach Smokie i The Animals (w czasie występu prezentowane są największe przeboje zespołów, w których artyści kiedyś grali). Koncertowy gwiazdozbiór Agrofety zakończyła polska grupa rockowa IRA.
* Wyniki konkursu na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w powiecie kłodzkim „Zielone Lato” (konkurs organizowany przez DODR Wrocław): 1m. Zygmunt i Wiesława Niemiec z Ratna Dolnego, 2m. Anna Stolarczyk z Kątów Bystrzyckich, 3m. Barbara i Marek Lechocińscy z Ławicy; wyróżnienie: Halina i Piotr Jasińscy z Kudowy-Zdroju.

Wydania: