Powiatowe melioracje 2010

Autor: 
inf. Marta Zilbert
melioracja-rowów 050a.jpg

Kiedy zdarzają się wielkie ulewy, zwykle nie zastanawiamy się gdzie woda deszczowa znajdzie ujście. Rowy melioracyjne zauważamy przy okazji wypadków drogowych albo wcale. A taki dobrze utrzymany rów melioracyjny częstokroć może zapobiec zalaniu posesji, pola uprawnego czy drogi. Wiele lat zaniedbań doprowadziło do sytuacji, w której zaznaczone na mapach geodezyjnych rowy, w rzeczywistości nie istnieją.
Powiat kłodzki, mając na uwadze zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i zmniejszenia bezrobocia na swoim terenie, w bieżącym roku przygotował program, którego celem jest z jednej strony oczyszczenie i doprowadzenie do właściwego stanu rowów melioracyjnych i cieków wodnych we wszystkich 14 gminach w powiecie, a z drugiej strony zatrudnienie do tych prac osób bezrobotnych. Program ten zaistniał w powiecie kłodzkim z inicjatywy wicestarosty kłodzkiego Marka Bogdała, który uzyskał informacje na temat podobnych programów realizowanych w oparciu o wsparcie finansowe Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego od Bogusława Wijatyka, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu – mówi Krzysztof Bolisęga dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. – Projekt wojewódzki był przygotowywany wcześniej dla 14 dolnośląskich powiatów, a dzięki osobistemu zaangażowaniu p. Bogdała i całego Zarządu Powiatu program nasz, opracowany przez PUP we współpracy z Zarządem Dróg Powiatowych kierowanym przez p. Stanisława Sijkę i poszczególnymi gminami, został włączony do programu wojewódzkiego – informuje dyrektor Bolisęga.
Powiat kłodzki jest piętnastym powiatem z województwa dolnośląskiego, który bierze udział w programie „Bezrobotni dla gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej” koordynowanym przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu. Mimo że nasz powiat po raz pierwszy bierze udział w tym programie, zaangażował w jego realizację największe środki finansowe spośród wszystkich powiatów w województwie dolnośląskim. Zarząd Powiatu podjął taką decyzję ze względu na podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.
W kwietniu br. Powiatowy Urząd Pracy w ekspresowym tempie przygotował kilkudziesięciostronicowy wniosek dotyczący projektu powiatowego. Następnym krokiem było zaakceptowanie go przez Powiatową Radę Zatrudnienia, jako jednego z istotnych działań aktywizujących osoby długotrwale bezrobotne.
Zakres robót publicznych w zakresie melioracji ustalony został przez Zarząd Dróg Powiatowych wspólnie z gminami naszego powiatu. Do końca roku oczyszczonych zostanie w sumie wiele kilometrów rowów, małych rzek i kanałów. Staramy się skoncentrować na skuteczności prac. Nieważne czy rów należy formalnie do marszałka, starosty, wójta czy burmistrza, ważne jest żeby był udrożniony – słusznie zauważa Marek Bogdał wicestarosta kłodzki.
Już w maju br. w porozumieniu z gminami, które wcześniej przedstawiły zapotrzebowanie, jeśli chodzi o ilość pracowników, rozpoczął się nabór osób bezrobotnych, który w zakresie poszczególnych umów prowadzony był na terenach gmin, w celu uniknięcia problemów komunikacyjnych i zminimalizowania kosztów dojazdu pracowników.
W pierwszym etapie programu, który w chwili obecnej jest w pełni realizowany, zatrudniono 224 bezrobotnych,
a wśród nich 70 dodatkowo odbyło szkolenie na operatora pilarek spalinowych.
Zatrudnieni przy realizacji projektu oczyszczają i pogłębiają rowy melioracyjne, koszą trawę, pracują przy wycince drzew i krzewów zarastających miejsca istotne ze względu na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.
We wszystkich gminach prace rozpoczęły się na początku czerwca. Najwięcej osób pracuje w gminie wiejskiej Kłodzko i w gminie Bystrzyca – w każdej z nich po siedem sześcioosobowych brygad. Pracownicy otrzymali zatrudnienie na pełnym etacie, a pensję wypłacają im właściwe urzędy gmin, którym Powiatowy Urząd Pracy refunduje koszty wynagrodzeń.
W drugim etapie programu zatrudnienie znajdzie dodatkowych 216 osób (nabór został już przeprowadzony), które rozpoczną pracę w sierpniu.
Całość projektu finansowana jest ze środków Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku (2 mln złotych) oraz z rezerw Ministra Pracy i Polityki Społecznej na aktywizację bezrobotnych z terenów dotkniętych powodzią (2 mln. 300 tys. złotych). Na zabezpieczenie niezbędnych narzędzi i ubrań roboczych 6 gmin otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, a wszystkie pozostałe gminy wspomógł funduszami Powiat Kłodzki.
Powiatowy Urząd Pracy w priorytecie ustalania działań na przyszły rok zaproponuje realizację tego projektu również w roku 2011. Będziemy liczyć w tym względzie na wsparcie władz powiatu, aby program został wpisany do harmonogramu działań wojewódzkich, co pozwoli nam pozyskać środki i kontynuować rozpoczęte w tym roku prace – konkluduje Krzysztof Bolisęga.

Wydania: