X edycja Święta Papieru już za nami
24 i 25 lipca odbyło się jubileuszowe – dziesiąte Święto Papieru. Imprezę zrealizowano w ramach Dni Dolnego Śląska, pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Polskiej Organizacji Turystycznej. Koordynatorem imprezy była Agata Daniel.
Na turystów przybyłych w tych dniach do Muzeum Papiernictwa czekało wiele atrakcji charakterystycznych dla poprzednich edycji oraz liczne nowości. Podobnie jak w ubiegłych latach można było czerpać papier, barwić arkusze historycznymi technikami marmoryzowania i shibori, batikować, drukować metodą typograficzną, odciskać suche pieczęcie, badać właściwości papieru przy wykorzystaniu zabytkowych urządzeń laboratoryjnych oraz poznać tajniki utrwalania obrazu metodą camera obscura. Nie zabrakło artystów i rzemieślników którzy prezentowali i sprzedawali prace wykonane z papieru. Było również wielu twórców pamiątek. Impreza obfitowała w konkursy (m.in. dzieci rzucały do celu rolką papieru a dorośli dźwigali papierową sztangę), w których można było zdobyć cenne nagrody. Szczególną atrakcją okazały się dwa koncerty: zespołu muzyki średniowiecznej Comes Vagantes z Niemiec oraz pochodzącego z ziemi kłodzkiej artysty Artura Chamskiego.
W oficjalnej części imprezy uczestniczył Edwin Petrykat – przedstawiciel Marszałka Województwa Dolnośląskiego, który uhonorował dyplomami gratulacyjnymi Bożenę Schweizer-Makowską, kierującą dusznickim muzeum w latach 1984-2005 oraz Annę Stefaniszyn – organizatorkę pierwszych edycji Święta Papieru.
Organizowana od 10 lat impreza z każdym rokiem cieszy się rosnącym uznaniem. Coraz bardziej cenią ją władze samorządowe; obecne Święto Papieru zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Kłodzku oraz Gminę Duszniki Zdrój. Sponsorem była firma Mondi Świecie S.A. – największy w Polsce producent papieru. Imprezę dostrzegają również media; w tegoroczna edycja była zapowiadana i relacjonowana przez liczne ogólnopolskie i regionalne stacje telewizyjne i radiowe oraz czasopisma. Podczas Święta Papieru Muzeum Papiernictwa zwiedziło około 10.000 osób – to dla nas najlepszy dowód uznania.
ZMAGANIA O PUCHAR PREZESA MONDI ŚWIECIE S.A.
W sobotę i niedzielę rozegrano dwie edycje konkursu wiedzy i sprawności. Główną nagrodą był puchar prezesa Mondi Świecie S.A. – firmy sponsorującej imprezę oraz aparaty cyfrowe, nawigacje satelitarne i odtwarzacze MP-4. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą o dusznickiej papierni i Mondi Świecie, dźwigać papierową sztangę oraz rzucać do celu rolką papieru. Najwięcej emocji wywołało podnoszenie sztangi z papieru, wyprodukowanej przez firmę Packprofil Kolonowskie; okazało się, że relacja z tej konkurencji została przekazana przez liczne serwisy telewizyjne.
KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ PAMIĄTKĘ REGIONALNĄ
Nowością tegorocznej imprezy okazał się konkurs, którego celem było wyłonienie i promocja najciekawszej pamiątki zaprezentowanej podczas Święta Papieru, nawiązującej swym charakterem do Dolnego Śląska. Patronat nad konkurencją objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego, który ufundował nagrodę – kosz produktów regionalnych. Pierwsze miejsce zajął szklany puchar z wizerunkiem Fryderyka Chopina, wykonany przez pracownię Zielińskich. Drugie miejsce przyznano drzeworytom z portretem Chopina, widokiem aronii oraz łapą niedźwiedzia, wykonanym przez Yolę Rybczyńską z „Wapiennika Łaskawego Kamienia” koło Stronia Śl. Mamy nadzieję, że wyróżnione pamiątki spotkają się z uznaniem turystów.
DISCOVERY HISTORIA
Przyjazd do Dusznik-Zdroju i udział w Święcie Papieru był jedną z głównych nagród dla dwóch finalistek konkursu telewizji Discovery Historia. Oprócz Muzeum Papiernictwa i partnera medialnego, w realizację przedsięwzięcia zaangażował się hotel Sonata, który sponsorował pobyt zwyciężczyń telewizyjnego konkursu.
Inną atrakcją zrealizowaną wspólnie z Discovery Historia podczas Święta Papieru był konkurs wiedzy historycznej i geograficznej na temat Dusznik-Zdroju. Pytania okazały się niezwykle trudne, ale uczestnicy konkursów wykazali wszechstronną wiedzę o miejscowości. Zwycięzcy tych zmagań otrzymali cenne nagrody w postaci iPodów.
PREZENTACJA WYSTAW CZASOWYCH
Podczas X edycji „Święta Papieru” odbyły się prezentacje dwóch wystaw czasowych: sztuki papieru w wykonaniu Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej pt. „Inkunabuły i batikowe manuały” oraz ekspozycji „Malarstwo Hanny Bakuły”. Obie wystawy spotkały się z wielkim uznaniem osób odwiedzających Muzeum Papiernictwa, do grona których dołączył znany aktor Edwin Petrykat, reprezentujący Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
KONCERT ZESPOŁU „COMES VAGANTES”
Muzyczna różnorodność, jaką Muzeum Papiernictwa zaproponowało podczas X edycji Święta Papieru, spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem zwiedzających. Podczas sobotniego koncertu niemieckiego zespołu „Comes Vagantes” muzealna publika tłumnie ruszyła na „parkiet” dziedzińca Muzeum Papiernictwa, podrygując w takt średniowiecznej muzyki, przy akompaniamencie dud, kotłów i szałamajek. Podobny scenariusz powtórzył się w niedzielę, kiedy na specjalną prośbę publiczności, zespół z Hoyi, miasta partnerskiego Dusznik Zdroju, powtórzył swój wyjątkowy występ.
KONCERT ZESPOŁU ARTURA CHAMSKIEGO
Na wszystkich melomanów czekała jeszcze jedna muzyczna atrakcja: 25 lipca o godzinie 17.00 odbył się koncert Artura Chamskiego.
Artur Chamski pochodzi z Bystrzycy Kłodzkiej. Jest wokalistą i aktorem filmowym oraz teatralno-musicalowym. W teatrze Studio Buffo gra w musicalach Metro, Romeo i Julia. W 2008 roku uczestniczył w IV edycji programu rozrywkowego „Jak oni śpiewają”, gdzie zdobył główną nagrodę Brylantowy mikrofon i kontrakt płytowy. Koncert Artura Chamskiego spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczestników Święta Papieru, wśród których znalazło się wiele fanek, wytrwale czekających na autograf.