Polsko-Czeska Olimpiada Sportowa 2010

Autor: 
Koordynatorzy projektu

Ponieważ ważnym elementem edukacji zarówno w Polsce jak i Czechach jest prawidłowy rozwój fizyczny dzieci, wychowanie ich w duchu sportu, promując jednocześnie zdrowy tryb życia, współpracujący po obu stronach pedagodzy postanowili położyć nacisk na wspólne elementy integracji, tj. ruch i sport. Podjęto działania, aby rozpocząć tradycję corocznych olimpiad sportowych. Olimpiady będą się odbywały w szkole noworudzkiej z uwagi na lepsze zaplecze do tego typu imprez. Olimpiada 2010 odbyła się 23 czerwca br. już z wykorzystaniem nowego boiska wielofunkcyjnego przy SP 2 w Nowej Rudzie i zakupionego w mikroprojekcie sprzętu, m.in. outdoor fitness (urządzenia montowane na stałe, na zewnątrz, umożliwiające kształtowanie sprawności ruchowej oraz przeprowadzanie konkurencji sportowych, np. bieżnia na zewnątrz, orbitreki, chodziarz, stół do tenisa).
W ramach olimpiady sportowej przygotowano 10 konkurencji dla dziesięciu 18 osobowych drużyn międzynarodowych.
1. Podbijanie piłeczki pingpongowej rakietką tenisową na wyznaczonym odcinku, omijając pachołek ( dla młodszych przenoszenie piłeczki pingpongowej na łyżce) .
2. Kręcenie koła hula- hop przez kilku zawodników na raz. Po wyznaczonym czasie zmiana zawodników i zaliczenie ćwiczeń na outdoor fitness.
3. Przenoszenie piłek lekarskich 1 kg i 2 kg po wyznaczonym torze przeszkód lub przeniesienie do wyznaczonego miejsca określonej ilości piłek ( piłki ręczne).
4. Wyścigi w workach – ominięcie pachołków i powrót do drużyny.
5. Strzał do małej bramki piłki unihock prowadzonej kijem, pokonując slalom między pachołkami.
6. Przenoszenie balonów parami – po ominięciu pachołka zmiana zawodników.
7. Rysowanie na białym brystolu karykatury wybranego sportowca.
8. Rzut do postaci wykonanej z tektury piłkami tenisowymi – dla młodszych rzut do tarczy piłkami na rzepy.
9. Przeciąganie liny lub skoki kilku osób przez kręconą linę.
10. Łucznictwo- strzały do tarczy łuczniczej.
Olimpiada została przeprowadzona metodą stacyjną, tzn. rotacyjnie - przechodzenie drużyny od stacji do stacji. Podczas apelu inaugurującego olimpiadę przywitano gości, uczniowie zostali podzieleni na drużyny mieszane z Polski i Czech poprzez kolorowe chusty, objaśniono w obu językach konkurencje do zaliczeń, a następnie wszyscy mogli obejrzeć pokaz karate. Zaplanowano pokaz wschodnich sztuk walki przez mistrza Polski w karate wraz z grupą zawodników z sekcji sportowej w celu promowania aktywnego stylu życia. Zmagania ruchowe wymagają kondycji, wytrwałości i kosztują wiele wysiłku, dlatego organizatorzy zadbali o sowity poczęstunek między konkurencjami. Po części sportowej odbyły się pokazy aerobiku uczniów kl. IV-VI oraz Straży Pożarnej i Policji. Na koniec wręczono wszystkim uczestnikom nagrody i dyplomy jako wyrażenie podziękowania za zmagania i rywalizację w duchu fair play. Dzieci najlepiej integrują się poprzez zabawę i wspólne działania ruchowe, dlatego też olimpiada sportowa jest atrakcją dla partnerów projektu oraz alternatywą dla biernego spędzania czasu wolnego. Wykorzystanie zakupionego sprzętu sprzyja integrowaniu społeczności pogranicza w trakcie wspólnych działań. We wrześniu i październiku 2010 r. planowane są kolejne spotkania sportowe z wykorzystaniem zakupionego sprzętu do aktywizacji ruchowej.

Wydania: