Panoramy z Drogi Stanisława

Autor: 
Marek Gałowski
a2.jpg

Droga Stanisława prowadzi północno-wschodnią krawędzią wierzchowiny Gór Bystrzyckich - mniej więcej od Huty do Pokrzywna. Ma ok. 6,5 km długości, przy różnicy wzniesień do 240 m. Przed wojną nazywała się Wrede-Weg; obecnie potocznie nazywa się ją czasem „Wredą”. Droga zbudowana została w latach 1933-34 przez inspektora leśnego Wredego, od którego nazwiska otrzymała nazwę. Obecna nazwa funkcjonuje od lat 60. XX w. Zbudowano ją w celu ułatwienia komunikacji między okolicznymi letniskami, po których dzisiaj nie ma już śladu. Aktualnie prowadzi tędy żółty szlak turystyczny z Bystrzycy Kłodzkiej do Polanicy-Zdroju.
W wielu miejscach zachowała się bita kamienista nawierzchnia. Droga Stanisława uważana jest za najpiękniejszą drogę w tych górach ze względu na swoje walory widokowe. Chociaż obecnie, „dzięki” wyrośnięciu drzew, nie są one już tak wyraźne i rozległe jak dawniej.
Z wielu miejsc rozciągają się piękne panoramy na Kotlinę Kłodzką oraz Masyw Śnieżnika, Góry Złote i Bardzkie. Najlepsze panoramy można podziwiać spod Łomnickiej Równi oraz spod Rówienki i Toczka.

Wydania: