Akcja "Uwalnianie książek"

Autor: 
Klaudia Lutosławska-Nowak

11 czerwca w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Kłodzku - „Uwalnianie książek”. To społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych.
Idea „Wolnej książki” zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat.
W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. W światowy ruch uwalniania książki zaangażowało się już ponad siedemset siedemdziesiąt tysięcy ludzi z ponad 130 krajów. Dzięki nim uwolnionych zostało 5 milionów 605 tysięcy 679 książek (dane maja 2009r.).
Mamy w domu książki, które już nie mieszczą się na półkach, często stoją w drugim rzędzie, albo leżą w kartonach. Takie, z których wyrosły już nasze dzieci, dawno zostały przeczytane, do których nie będziemy już wracać. Zróbmy remanent w domowych księgozbiorach i uwolnijmy nasze książki. Przynieśmy je tym, którym będą one potrzebne. Czekamy na nie w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej oraz w Filiach od 7 do 10 czerwca w godzinach od 10.00 do 18.00.
Projekt „Wolna Książka” ma być odpowiedzią na rosnące ceny książek oraz spadek czytelnictwa. Naszym celem jest przekształcenie Kłodzka w jedną wielką czytelnię. Każda książka oznaczana będzie przez nas nalepką z logo oraz stemplowana. Tak przygotowane tomy rozwożone będą 11 czerwca po instytucjach, które wyraziły chęć przystąpienia do naszej akcji. Każdy może wziąć książkę do domu i przeczytać. Warunek jest jeden - przeczytaną książkę musi odnieść do jednego z oznaczonych punktów “WK”.
W ten sposób może ona trafić do kolejnych czytelników. Informacje o instytucja biorących udział w projekcie na stronie www. biblioteka.klodzko.pl.

Wydania: